Mini-stroke-jai lehettek Caesarnak
2015. április 16. 17:04
Enyhe agyi érbetegsége lehetett Julius Caesarnak, ezzel magyarázható, hogy élete utolsó szakaszában miért volt olyan rossz kedélyállapotú a római vezető - állítják a London's Imperial College kutatóorvosai.
Korábban
"Törékeny alkatú férfi volt, bőre sima és fehér; gyakran fejfájás és epileptikus rohamok gyötörték. (...) Gyenge egészségi állapotát nemhogy ürügyül használta volna a kényelmes, elpuhult életre, hanem ellenkezőleg, a hadviselést tekintette a legkitűnőbb gyógymódnak" - írta Caesarról életrajzírója, Plutarkhosz. Az i.e. 100-i.e. 44 között élt római politikus-hadvezér egészségi állapota régóta a viták kereszttüzében áll, ám a ma elfogadott általános nézet szerint - ahogy arra az idézet is utal - Caesarnak valószínűleg epilepsziás rohamai lehettek.
A London's Imperial College kutatóorvosai az ismert szimptómák - mint amilyen a szédülés és a végtaggyengülés - újratanulmányozása után arra a következtetésre jutottak, hogy Gallia és Britannia meghódítója életét enyhe agyi érbetegség, azaz mini-stroke-ok nehezítették meg. "Az esetleges szív-és érrendszeri betegségeket eddig azért zárták ki, mert Caesarról a mai napig széles körben tartja magát az a nézet, hogy fizikuma - úgy a magánéletben, mint az államügyeket tekintve - kitűnő volt" - írta közös tanulmányában Francesco Galassi és Hutan Ashrafian.
"Ha a kórtüneteket újra megvizsgáljuk, meg kell említi, hogy Caesar a galliai és az afrikai hadjáratok során Cordobánál és a Thapsus melletti csatában is rosszul lett. Fejfájásra, később pedig fásultságra panaszkodott és szédült" - olvasható a tanulmányban. A kutatók megállapították, hogy a hadvezér - aki mint ismeretes, a Thapsus mellett i.e. 46-ban vívott ütközetben össze is esett - élete során feljegyzett tünetegyüttes enyhe agyi érbetegségre utal.
A kutatók - akik több ókori forrást, köztük idősebb Plinius munkáit is megvizsgálták - arra a következtetésre jutottak, hogy a mini-stroke-ok által az agyban okozott sérülések Caesar személyiségváltozásához és depressziójának kialakulásához is hozzájárultak élete alkonyán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap