Elrejthette gerincferdülését III. Richárd
2015. április 15. 08:39
Egészen 1485-ben bekövetkező haláláig takargathatta gerincferdülését III. Richárd angol király - állapította meg egy új, a bosworthi csatában elesett uralkodó egészségi állapotával és halála utáni megítélésével foglalkozó tanulmány.
Korábban
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, március végén uralkodónak kijáró méltósággal - halála után több mint öt évszázaddal - helyezték végső nyughelyére III. Richárdot, Anglia utolsó Plantagenet-királyát, az angol monarchia történetének egyik legvitatottabb személyiségű egykori uralkodóját, akit 1485-ben, a rózsák háborúját lezáró bosworthi csatában öltek meg ellenfelei.
Richárd ruhátlan holttestét annak idején ellenfelei koporsó nélkül, összekötözött kézzel vetették egy sebtében kiásott sírgödörbe a leicesteri Grey Friars ferences kolostor templomának kerengőjében, s azt csak 2012 augusztusában sikerült feltárni korabeli térképek és modern helymeghatározó eszközök segítségével a leicesteri városi tanács szociális ügyosztályának parkolója alatt.
Az azóta folyó kutatások során kiderült, hogy bár a Shakespeare ábrázolásában megjelenő sánta, púpos, sorvadt karú figurától igen messze volt, Richárd súlyos gerincferdülésben szenvedett, ami serdülőkorában, nagyjából 10 évesen alakult ki nála. Mary Ann Lund, a Leicesteri Egyetem kutatója úgy látja, a néhai uralkodó minden bizonnyal arra törekedett, hogy tekintélyének megőrzése végett valahogy elrejtse testi hibáját.
"Nagyon valószínű, hogy Richárd ügyelt a megjelenésére" - írja Lund a Medical Humanities című szaklap hasábjain. "Öltözékének szabása minden bizonnyal el tudja rejteni gerincferdülését a nép előtt, persze az udvartartás, szolgálói, illetve a királyt öltöztető, fürdető, testét ápoló orvosi személyzeten kívül" - magyarázza Lund.
A szakértő elmondása szerint egyetlen korabeli utalás sem maradt fenn III. Richárd életéből a király testi hibájára vonatkozóan, talán mert azt tiszteletlenségnek tartották volna a regnáló uralkodóval szemben, vagy mert Richárd ügyesen el tudta rejtegetni. A királyt magasan képzett orvosok vehették kezelésbe, akik speciális eszközökkel, segítőkkel próbálták őt gyógyítani.
"Csak a király viszonylag szűk köre lehetett tisztában Richárd valódi egészségi állapotával. Azonban a kortárs beszámolók hiánya ezt még nem bizonyítja" - szögezte le Lund. Annyit azonban tudunk, hogy több száz szemtanú láthatta a király esetleges gerincferdülését, miután Tudor - a későbbi VII. - Henrik felkelőserege a legyőzött és megölt Richárd lecsupaszított, sebekkel borított holttestét lóhátra kötözve közszemlére tette Leicesterben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.