Durva hibát ejtettek a jubileumi kétfontoson
2015. január 20. 18:10
Történelmileg pontatlan az új brit kétfontoson látható jelenet, amelyen Földnélküli János angol király egy lúdtollal szentesíti a Magna Cartát - állítja egy brit történész.
Korábban
Egy brit történész megkérdőjelezte az új brit 2 fontoson látható jelenet hitelességét, ugyanis ezen Földnélküli János (1199-1216) angol király egy lúdtollal a kezében látható a Magna Carta mellett. Marc Morris középkorász szerint a brit Királyi Pénzverde (Royal Mint) szakértői "gyermeteg hibát" ejtettek.
A Földnélküli János kegyetlenkedéseit megelégelő, majd felkelést szervező angol főurak 1215. június 15-én kényszerítették ki a jogaikat és kiváltságaikat rögzítő Magna Carta libertatum aláírását, amit az uralkodó királyi pecséttel, s nem lúdtollal szentesített, fejtette ki a szakember. A Magna Cartát („Nagy szabadságlevél”) János azért bocsátotta ki, hogy jogaik írásba foglalásával lecsillapítsa a súlyos adóterhek és a despotikus uralkodás miatt lázadozó angol nemeseket.
A dokumentum annak a szóbeli megállapodásnak a leirata, amit a király báróival kötött a Windsor melletti Runnymede mezején. A megállapodás rögzítette a korona hatalmának határait és leszögezte, hogy maga a király sem áll a törvény fellett. A dokumentum egyik leghíresebb passzusa rögzíti, hogy szabad embert csak vele egyező státusúak törvényes ítélkezése alapján lehet elfogni és javait is csak így lehet lefoglalni.
Az örökösödésből kizárt, Anglia franciaországi birtokait elvesztő, a Földnélküli mellett a katonai kudarcai miatt Puhakardú melléknévvel is illetett uralkodó azonban nem tartotta be ígéretét, mire polgárháború tört ki, amibe a franciák is beavatkoztak. Az angol főurak végül - akik tartottak attól, hogy egy francia trónkövetelő személyében idegen származású király lépjen az angol trónra - összezártak János mögött, ám a király 1216. október 18-án, seregének szervezése közben vérhast kapott és meghalt.
A Magna Carta libertatum kiadásának 800. évfordulójára a Royal Mint John Bergdahl angol művészt kérte fel az új kétfontos megtervezésére. A témában több könyvet (The Bigod Earls of Norfolk in the Thirteenth Century; King John: Treachery, Tyranny and the Road to Magna Carta) publikáló Morris azonban azt állítja, hogy az érme "történelmileg pontatlan". "János királyt lúdtollal ábrázolni gyermeteg hiba" - fogalmazott.
"A középkori királyok nem az aláírásukkal, hanem pecséttel hitelesítették az okleveleket - vagy éppen az egyik tisztviselőt kérték meg a feladatra. A Földnélküli János kezében látható toll e történelmi alapvetés nem kellő ismeretéből fakad" - fejtette ki a történész. A Royal Mint védelmébe vette a jubileumi kétfontost, mondván, a rajta látható kép nem valóságos, inkább "szimbolikus" jelentőségű.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap