Megelőzhető lett volna-e az 1. vh. egy golyóálló mellénnyel?
2014. augusztus 6. 08:58
A Leeds-i Királyi Fegyverek Múzeumának szakértői kísérletekkel idézik fel a 100 évvel ezelőtti, tragikus kimenetelű eseményeket.
Korábban
Ferenc Ferdinánd trónörökös feleségével, Chotek Zsófia grófnővel 1914. június 28-án érkezett Szarajevóba. Mikor konvojuk egy szűk utcánál próbált visszafordulni, hatalmas kavarodás történt. Balszerencsés véletlen volt, hogy a merényletről már letett Gavrilo Princip a közelben várakozott, és a tömegben sikerült a házaspár veszteglő kocsijához furakodnia. A szerb diák közvetlen közelről két lövést adott le, a főherceg azonnal, felesége egy óra múlva, a kórházban halt meg.
A merényletet az Osztrák-Magyar Monarchia és Németország ürügyként használta fel az első világháború kirobbantására. A bécsi diplomácia Németország biztatására 1914. július 23-án eleve teljesíthetetlen ultimátumot nyújtott át Szerbiának, majd július 28-án, pontosan egy hónappal a szarajevói merénylet után hadat üzent.
A 100 évvel ezelőtt eldördült végzetes pisztolylövések óta sokan, sok helyen mutattak rá, hogy az első világháború - amelynek tényleges casus bellije a trónörökös házaspár meggyilkolása volt - minden bizonnyal Szarajevó nélkül is kirobbant volna. A Leeds-i Királyi Fegyverek Múzeumának (Royal Armouries Museum) szakemberei kísérleteikben jelenleg arra keresik a választ, hogy - csupán a szarajevói eseményekre koncentrálva - megelőzhető lett volna-e a világégés.
A projekt ötletgazdája Lisa Traynor, a Royal Armouries első világháborús szakértője, akinek keze ügyébe nemrégiben véletlenül egy Browning-féle félautomata FN Model 1910 pisztoly került, egy pontosan olyan fegyver, mint amivel a nacionalista szerb diák is kioltotta a trónörökös pár életét. Traynor ezek után vetette fel, hogy fegyverszakértők és történészek segítségével érdemes lenne "újrajátszani" a száz évvel ezelőtti eseményeket.
Mint ismeretes, a szarajevói merénylet idején Ferenc Ferdinánd egy selyemszövetből készült golyóállómellényt viselt, de mivel a főherceget gyilkosa nyakon lőtte, a ruhadarab nem tudta megvédeni az életét. A Royal Armouries szakértői gondoltak egyet és újraalkották a trónörökös golyóálló mellényét, amit "élesben" is teszteltek: ugyanúgy Browning-féle pisztollyal, ugyanolyan lőszerrel és pontosan ugyanabból a távolságból, ahonnan a szerb diák is elkövette a merényletet. Traynor elmondta, hogy bár nem akar elébe menni a szeptemberben folytatódó kísérletnek, annyit le lehet szögezni, hogy a Ferenc Ferdinánd által a végzetes napon viselt selyemszövet-mellény felfogta volna a testét érő golyókat.
A golyóálló mellényeknek ezt a típusát egy katolikus papból lett feltaláló, az ukrajnai Ternopil mellett 1869-ben született Casimir Zeglen alkotta meg 1893-ban, röviddel az után, hogy Patrick Eugene Joseph Prendergast megölte Carter Harrison chicagói polgármestert. Az 1897-ben tökéletesített, négy rétegű, szerves anyagokból - főleg selyemszövetből - készült, 3,175 mm vastagságú mellényt Zeglen nem sokkal később piacra dobta, találmányát pedig főleg akkoriban európai királyok és államfők vásárolták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05