II. János Pál pápa, a diplomata
2014. április 24. 09:45 MTI
Történelmi jelentősége volt II. János Pál pápaságának a nemzetközi kapcsolatokban, abban az időszakban a Szentszék diplomáciai kapcsolatrendszere is nagy mértékben bővült - állapították meg szakértők a Magyar Külügyi Intézet szerdai budapesti rendezvényén.
Korábban
Érszegi Márk Aurél Vatikán-szakértő, a Külügyminisztérium kabinetfőnök-helyettese hangsúlyozta: II. János Pál vasárnapi szentté avatásával ismét a világ figyelmének középpontjába kerül a néhai pápa. Magyarország is sokat köszönhet II. János Pálnak, ezért is érdemes felidézni pápaságát a magyar rendszerváltozás 25. évfordulóján - vélekedett A Szentszék szerepe a nemzetközi kapcsolatokban című tanácskozáson.
Elmondta, hogy a Szentszék és a Vatikán nem ugyanaz, a Szentszék a római pápa és az őt segítő apparátus elnevezése, a Szentszék szuverén részese a nemzetközi kapcsolatoknak. Vatikán városállam ellenben valódi állam, otthont ad a Szentszéknek, és célja hogy segítse a pápa munkáját - magyarázta.
A diplomata kiemelte: a Szentszék már akkor részese volt a nemzetközi kapcsolatoknak, amikor még szinte nem is lehetett beszélni a mai, modern értelemben vett nemzetközi kapcsolatokról, ezért maradhatott meg e kapcsolatok máig fontos, sajátos szereplőjének. Hozzátette: a Szentszék a pápa tanítása révén is alakítja a nemzetközi kapcsolatokat és a nemzetközi jogot.
Idézte II. János Pált, aki úgy fogalmazott, a Szentszék egyetlen diplomáciai célja, hogy "Isten szavát visszhangozza a világban az emberek oltalmazása érdekében", továbbá fontosnak tartja az igazságosság, a béke és a szolidaritás előmozdítását.
Érszegi Márk Aurél elmondta: II. János Pál pápasága idején jelentősen bővültek a Szentszék diplomáciai kapcsolatai, ehhez hozzájárult, hogy II. János Pál sok országba ellátogatott. Ma 180 állammal áll a Szentszék diplomáciai kapcsolatban, legrégebbi kapcsolata Spanyolországhoz fűzi, az országgal már a 15. századtól kapcsolatban áll. A kiterjedt diplomáciai hálózatot mindössze 350 pápai diplomata szolgálja ki - mondta.
Molnár Imre történész, a Külügyminisztérium külpolitikai elemzője arról beszélt, hogy II. János Pálnak fontos szerepe volt a kommunizmus bukásában, az európai egység létrejöttében és Európa keresztény önazonosságának megtartásában, védelmezésében. II. János Pál mindazonáltal elsősorban nem politikusként, hanem lelkipásztorként volt egyháza vezetője, "korunk Péterének" is nevezték, mert a keresztény tanítás gyökereihez való visszatérést, az egyház nyitottságát hirdette - mondta.
Úgy fogalmazott, a néhai pápa az egyház feladatának a lelkek üdvösségének szolgálata mellett a társadalom igazságosságának védelmét is tekintette, és ezt a megközelítést lengyel szülőföldjéről hozta magával. Molnár Imre kiemelte: II. János Pál úgy látta, hogy a rendszerváltozással együtt kellett volna járnia az emberi méltóság kivívásának is, de ezt megakadályozta a fogyasztói társadalom eszméjének elterjedése, és Közép-Európában tömegek kerültek ismét kiszolgáltatott helyzetbe. Egyfajta "neokolonista gazdasági terjeszkedés" ment végbe, és ez felkészületlenül érte a legtöbb közép-európai társadalmat - idézte a pápa gondolatait Molnár Imre.
Illés Pál Attila történész, a Külügyminisztérium szomszédságpolitikai koordinátora előadásában hangsúlyozta: II. János Pál szerint a kommunizmus magától bukott meg, mert olyan világot és társadalmat akart teremteni, amelynek nem volt alapja, nem voltak gyökerei, és hiányzott belőle a remény. Lengyelként pedig II. János Pál tudta, hogy "a kommunizmus rendjét a terror tartotta fenn" - mondta. Arra is kitért, hogy II. János Pál pápa ugyanakkor azt vallotta, "Európa két tüdővel lélegzik", egy keleti és egy nyugati tüdővel, vagyis keleti és nyugati pillére is van a nagy keresztény egyháznak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.