Ezek voltak 2013 legolvasottabb írásai a Múlt-koron
2013. december 27. 10:08
Soha nem látott fotók a dachaui koncentrációs táborról, a történelem első szerelemgyereke, magától forgó egyiptomi szobor, cápák, vikingek és a vonyító Rákosi - megmutatjuk, mely írásaink voltak a legnépszerűbbek idén.
1. Eddig nem látott fotók kerültek fel a világhálóra a második világháborús dachaui haláltábor felszabadításáról. A rabruhát viselő férfiak zavarodottnak, kimerültnek, kiszolgáltatottnak látszanak a felvételeken, ünnepelni sem tudták a szövetségesek érkezését - írtuk a The Daily Mail nyomán.
2. 54 évvel ezelőtt tíz fiatal vágott neki az Urál északi lejtőinek, ám közülük csupán egy élte túl a krimibe illő furcsaságokkal teli kalandot. A több mint különös események végére a mai napig nem sikerült pontot tenni, ám tucatnyi spekuláció látott már napvilágot.
3. Egy 40-30 ezer évvel ezelőtt Észak-Olaszországban élt egyed lehet az első olyan ismert ember, aki a modern ember és a neandervölgyi keresztezéséből született - írtuk még március végén.
4. 1945 júliusában egy amerikai hadihajót két japán torpedó talált el, aminek következtében a hajó 12 perc alatt elsüllyedt. 900 matróz élte túl a katasztrófát, de ők sem lélegezhettek fel: a tengerbe került, csonkolt végtagú, megégett tengerészeknek cápák hadával kellett szembenéznie. Becslések szerint közel 150 emberrel végezhettek a cápák, a többieket a téboly, a szomjúság és a fáradtság vitt a másvilágra.
5. Októberben számoltunk be róla, hogy egy lengyel művész világháborús emlékműve heves felháborodást váltott ki orosz részről: az alkotás azt ábrázolja, hogy egy szovjet katona éppen egy várandós nőt készül megerőszakolni.
6. Vajon tényleg követtek el rituális kivégzéseket a vikingek? Egyes kutatók szerint igen - erről bővebben itt lehetett olvasni.
7. A Pompejiben felfedezett erotikus festmények és műtárgyak nagyban meghatározták a város hírnevét. Prostitúció, falloszábrázolások és Priaposz, avagy Pompeji, a "bűnös" város - erről írtunk március elején.
8. Február idusán számoltunk be a Rákosi Mátyás és Gerő Ernő 1962-es kihallgatásának titkos hanganyagát bemutató könyv megjelenéséről. Hogyan viselkedett a bukott főtitkár vallatói előtt?
9. Hány magyar nőt erőszakoltak meg a szovjet katonák? A történelmi háttérről és az erről szóló filmről októberben mesélt a Múlt-kornak Skrabski Fruzsina rendezőnő.
10. Júniusban írtunk a rejtélyes 3800 éves egyiptomi szoborról, amely 80 éve egy helyben állt, azonban egyszer csak elkezdett saját tengelye körül forogni - titka végül novemberben oldódott meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. A reformkor fő kérdései
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Miért volt vértelen 1848. március 15-e?
- A nyelv átalakításáról szóló vitát is beindította a magyar államnyelvvé tétele
- Az irodalomban és a politikában is maradandót alkotott Kemény Zsigmond
- Az 1848-49-es szabadságharcban is tevékeny szerepet vállalt Irinyi János
- Alacsonyabb származása miatt sosem teljesülhetett be Vörösmarty első szerelme
- A cenzúra kicselezése érdekében adott alcímet a Himnusznak Kölcsey Ferenc
- Alig épült meg, máris történelmi esemény színhelye lett a Nemzeti Múzeum
- Nem láthatta színpadon a Bánk bánt Katona József
- Csatatértől az elmegyógyintézetig: ki volt Széchenyi István gróf?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap