Robespierre-nek ritka immunbetegsége lehetett
2013. december 20. 10:56 MTI
Ritka immunbetegsége lehetett egy új kutatás szerint Robespierre-nek, a francia forradalom rettenthetetlen közvádlójának, a jakobinus diktatúra szellemi vezérének. Gyakran vérzett az orra, himlőhelyes arcán a sárgaság nyomait is viselte; a kortársak a betegség sok klinikai tünetéről beszámoltak.
Korábban
Egy új tudományos elemzés szerint Maximilien de Robespierre valószínűleg a szöveteit károsító immunbetegségben, a szarkoidózisban szenvedett, amikor 1794-ben halálra ítélték és lefejezték.
Rekonstruálták a jakobinus terror vezérének halotti maszkját, majd két igazságügyi orvosszakértő, Philippe Charlier és Philippe Froesch megvizsgálta, és ezt a ritka immunbetegséget diagnosztizálta nála. A szarkoidózis olyan kór, amelyben az immunrendszer a beteg saját szervezete ellen fordul, és testszerte megtámadja a szöveteket.
A kortársak Robespierre betegségének számos tünetéről beszámoltak - írták a kutatók a Lancet brit orvosi hetilapban. Látászavarai voltak, vérzett az orra, a korabeli orvosi feljegyzések szerint "párnáját minden éjjel vér borította". Sárgaságban is szenvedhetett: "szeme és bőre sárgára színeződött". Folyamatosan fáradt volt, lábát kiújuló fekélyek borították.
Állandóan rángatózott a szeme és a szája is, tünetei 1790 és 1794 között romlottak - olvasható a tanulmányban. Robespierre 36 éves volt, amikor kivégezték. Halotti maszkját röviddel a lefejezés után mintázták meg, másolatát a dél-franciaországi Aix-en-Provence-i Granet Múzeumban őrzik.
A szarkoidózis a szövetek között okoz gyulladást. Úgynevezett granulómákat, vagyis sarjszöveteket, csak mikroszkóppal látható sejtcsomókat hoz létre, amelyek károsíthatják az érintett szervek működését. Leggyakrabban a tüdőt, a bőrt és a nyirokcsomókat támadja meg, egyes változatai azonban a szemet, a májat és a hasnyálmirigyet is. A beteg sokszor fáradt, és általában rossz a közérzete. A kutatók szerint sok betegnél végül kezelés nélkül elmúlnak a tünetek, a kór okait kevéssé ismeri a tudomány.
Charlier és Froesch elmondta: noha Robespierre egyes tüneteit más betegség, a tébécé vagy a lepra is okozhatta, ezek nincsenek összhangban az összes tünettel és a betegség lefolyásával sem. Így arra következtettek, hogy a szimptómák legvalószínűbb oka a Jonathan Hutchinson brit orvos által leírt szarkoidózis lehetett.
A szakértők beszámoltak róla: nem tudni, a forradalmár orvosa, Joseph Souberbielle hogyan kezelte a betegséget, de a Robespierre által elfogyasztott tetemes mennyiségű narancs arra utal, hogy a fürdők és az érvágás mellett a gyümölcsök is a kúra részét képezték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.