Tini és matuzsálem is járt már a Csomolungmán
2013. május 29. 12:38 MTI
Hatvan éve, 1953. május 29-én hódította meg a világ legmagasabb, 8848 méteres hegyét, a Mount Everestet az új-zélandi Edmund Hillary és Tenzing Norgay serpa. A helyiek által Csomolungmának nevezett hegyen azóta számos rekord született: járt már fent tini és matuzsálem, meghódította házaspár és amputált végtagú hegymászó is.
Korábban
1975-ben a japán Tabei Junko volt az első nő a hegycsúcson. Három évvel később Reinhold Messner és Peter Habeler oxigénpalack nélkül mászta meg a hegyet, és 1980-ban Messner volt az első, aki magányosan jutott fel az elképesztő magasságba. Egyébiránt a kiváló olasz mászó mondhatta el először magáról, hogy a világ mind a 14 nyolcezer méter feletti hegyét megmászta.
Senki sem járt többször a 8848 méteres magasságban, mint a híres Appa Sherpa, aki 2011-ben már 21. alkalommal jutott fel. Idén május 23-án fiatal honfitársa, Phurba Tashi Sherpa beállította ezt a rekordot. Appa Sherpa nem sokkal utolsó sikeres mászása után közölte, többször nem vág neki a hegynek. A Nepálon kívüli hegymászókat tekintve az amerikai Dave Hahn tartja a rekordot 15 sikeres csúcstámadással. A nők mezőnyében a szintén amerikai Melissa Arnot a rekorder: ő ötször mászta meg a hegyet.
Miura Juicsiro a legöregebb, aki járt a csúcson. 2003 és 2007 között egyszer már birtokosa volt ennek a címnek, aztán egy honfitársa elhódította tőle. Később egy nepáli lett a korrekorder, Miura azonban idén - immár 80 évesen - ismét megmászta a Mount Everestet. Az előző rekorder, Min Bahadur Sercsan is nekivágott ebben a szezonban, de végül az alaptáborból visszafordult. A nők között a japán Vatanabe Tamae tartja a rekordot, 2012-ben 73 évesen mászta meg a Csomolungmát.
A legfiatalabb, aki meghódította a hegyet, egy amerikai tinédzser volt 2010-ben. Jordan Romero mindössze 13 évesen érte el azt, amiről sokan csak álmodoznak. Újabb rekordokat értek el ebben az évben a fogyatékkal élők: először járt sikerrel amputált lábú nő, egy 26 éves indiai. Nem sokkal előtte egy kezek nélküli nepáli-kanadai mászó is feljutott a csúcsra. Több mint tíz éve annak, hogy először mászta meg együtt egy házaspár a Csomolungmát. Az amerikai Phil Ershier és neje, Susan 2002-ben érte el a rekordot.
A Edmund Hillary és Tenzing Norgay óta több mint 3600-an jártak a csúcson. Évente több mint 600 expedíciót szerveznek, a nepáli hatóságok engedélyhez kötik a szent hegy megmászását. Az idei igen forgalmas szezon volt, de volt már hasonlóra példa: 2010. május 23-án 160-an jutottak fel a 8848 méteres magasságban.
A szent hegy azonban életeket is követel, eddig hozzávetőleg 300-an vesztették életüket a Csomolungmán. Katasztrofális volt ebből a szempontból az 1996-os év, amikor 12-en vesztek oda a csúcs felé vezető úton. A Mount Everest nemcsak a hegymászásról, hanem a futásról is ismert: a hegy lábánál fekvő Gorak Shepből, 5184 méterről indul a világ legmagasabban zajló maratoni futása. A cél Namche Bazarban, 3446 méteren van.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap