Bocsánatot kért a cseh kormányfő a szudétanémetektől
2013. február 22. 13:01 MTI
Történelmi tettként értékelik a vezető cseh napilapok pénteken Petr Necas cseh miniszterelnök csütörtöki müncheni beszédét, amelyben bocsánatot kért a szudétanémetektől a második világháború utáni kitelepítésükért Csehszlovákiából.
Korábban
A Lidové Noviny szerint Necas megértette: a bajorok szíve megnyeréséhez a szudétanémetektől való bocsánatkérésen át vezet az út. A néhány millió volt csehszlovák állampolgár ugyanis a modern Bajorország egyik alappillérét alkotja. Rámutat, hogy Necasnak nagyon óvatosan kellett eljárnia, miután a szudétanémetek kitelepítésével összefüggő Benes-dekrétumok vihart keltettek a cseh elnökválasztás második fordulójában.
A kormányfő ezért politikailag nagyon ügyesen megismételte az 1997-es cseh-német megbékélési nyilatkozat egyik bekezdését, amelyben benne van a cseh bocsánatkérés. Ehhez hozzátette azt, amit minden tisztességes cseh kormányfőnek már régen el kellett volna mondania: a csehek és a németek évszázadokon keresztül együtt éltek Csehországban, ami nagyon értékes örökség, és erre építeni kell.
"Necas bajorországi beszédében a jóhiszeműen gondolkodó csehek eljutottak a lehetséges határáig. Most az lenne a jó, ha a jég a másik oldalon is megtörne, tehát a kitelepítettek, a volt polgártársaink oldalán is. Esetleg egy bocsánatkérés formájában azért, hogy kollaboráltak a nácikkal, és részük volt a demokratikus Csehszlovákia szétverésében" - záródik a konzervatív napilap jegyzete. A Hospodárské Noviny szerint ha Petr Necas zavaros kormányzása idejéből valami fennmarad, akkor az a miniszterelnöknek a bajor tartományi parlamentben elmondott beszéde.
A neves gazdasági és politikai napilap ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy Necas "történelmi" beszédét Petr Hájek, Václav Klaus államfő egyik legfőbb tanácsadója azonnal "sokkolónak és tragikusnak" minősítette, azzal, hogy a kormányfő ezzel megnyitotta az utat a kitelepítettek vagyoni követelései előtt.
Az újság szerint a helyzet paradox: Klaus környezete azt kritizálja, amivel Klaus nemrégiben dicsekedett, azt állítván, hogy érdemei vannak a cseh-német megbékélési nyilatkozat elfogadásában. Necas beszédében szó szerint ennek a dokumentumnak az egyik részét idézte, amit Klausék úgy látszik, nem vettek észre. A nyilatkozat a kárpótlás lehetőségét teljes mértékben kizárja. Klaus sajátos történelemszemléletének folytatása nagy valószínűséggel biztosítva van, mert Milos Zeman az új elnök szintén politikai érdekeinek megfelelően használta ki a választáskor a szudétanémet témát - jegyzi meg a Hospodárské Noviny.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap