Egy Van Gogh is volt a kámforrá vált Marcos-gyűjteményben
2012. november 27. 17:21 MTI
A fülöp-szigeteki kormány kedden elismerte, hogy sejtelme sincs arról, hol lehet az a 146 festmény - köztük Van Gogh, Rembrandt és Picasso munkái -, amelyek a Marcos család gyűjteményéhez tartoztak.
Korábban
Az egykori diktátor, Ferdinand Marcos és felesége, Imelda komoly műgyűjteményt szedett össze a hatalmuk idején összeharácsolt pénzekből. A mintegy háromszáz darabos, felbecsülhetetlen értékű kollekciót azonban a bukott elnök 1986-ban szétosztogatta hívei között. Andres Bautista, a kormány képviseletében kedden elmondta, hogy 146 festmény sorsáról nem tudnak. "Marcosék művészetrajongók voltak, és dollármilliókat költöttek ezeknek a festményeknek a megvásárlására" - idézte Bautista AFP hírügynökségnek adott nyilatkozatát a The Daily Telegraph online kiadása.
A 146 munka, köztük Van Gogh, Renoir, Rembrandt és Cézanne képei "bárhol lehetnek" - jegyezte meg Bautista. Marcos vagyonának zöme is eltűnt miután húszévi diktatúrájának a véres felkelés véget vetett, és az eltávolított elnök amerikai száműzetésbe kényszerült. Marcos 1989-ben hunyt el Hawaiin.
A manilai kormány a Marcos család által hátrahagyott galériaszámlák és szállítólevelek alapján állította össze a hiányzó műalkotások listáját. Az alkotások összértéke még durva becslés szerint is százmillió fontos nagyságrendű lehet - írta a Telegraph.
A múlt héten New Yorkban bűnszövetkezet gyanújával vádolták meg Marcos özvegyének volt személyi titkárát - az Andres Bautistával rokonságban nem álló - Vilma Bautistát és két unokaöccsét, akik egy olyan Monet-festményt adtak el, amely az özvegyé volt. Az amerikai hatóságok elkobozták a Le Bassin aux Nympheas című, vízililiomos festményt és három további képet, amelyek Bautista szerint mind az eltűnt művek listáján szerepeltek.
A Fülöp-szigetek szeretné visszakapni a műkincseket, ebben az ügyben Bautista már tárgyalt is a New York-i ügyészséggel. Mint mondta: most már Benigno Aquino elnök döntésén múlik, hogy a festményeket visszahozzák és kiállítsák, vagy eladják, és az áruk a nemzeti kincstárat gazdagítsa.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap