Magyar festőművész alkotása egy híres bécsi toronyházon
2012. május 9. 13:57 MTI
Magyar alkotó, Fehér László festőművész alkotása borítja idén egy emblematikus bécsi toronyház, a Ringturm oldalát egy ötödik éve tartó sorozat keretében - tudatta az épület tulajdonosa, a Vienna Insurance Group (VIG) biztosítótársaság. A Társaság című művet egy négyezer négyzetméteres hálóra dolgozták rá és ezt a hálót függesztették ki a belvárosi körúton, a Ringstrassén álló 23 emeletes épület homlokzatára. A nagyméretű installáció szeptemberig látható.
A kifejezetten a toronyra készült mű négy, fekete ecsetvonásokkal megrajzolt, ülő alakot ábrázol geometrikus háttér előtt. "A megjelenített alakokat átjárja a fény, a levegő és áthatja az a jellemzően közép-európai háttér, amelyben léteznek" - fogalmazott az alkotó. Fehér László szavai szerint az "álomszerű, mégis valóságos jelenet" a Ringturm által megtestesített nyugalmat sugározza.
Idén első alkalommal kapott külföldi festőművész megbízást az épület átváltoztatására. "Tudatosan döntöttünk egy olyan művész mellett, aki a baráti, szomszédos Magyarországon él" - áll a társaság közleményében. A választással Ausztria és Magyarország történelmi kapcsolatát és a cégcsoport közép-kelet-európai régióhoz való kötődését is kifejezésre akarták juttatni.
A Ringturmot, az ország első irodaházát - a VIG mai székházát - 1955-ben, az Ausztria szuverenitását visszaadó Államszerződés aláírása után egy hónappal adták át. Az Erich Boltenstein tervezte épület mérföldkőnek számított az osztrák építészetben. Elsősorban a bécsiek tekintettek úgy a toronyra, mint a visszanyert szabadság és a modern osztrák állam jelképére. A Ringstrasse és a Franz Josefs-Kai sarkán álló épület homlokzata a Duna-csatorna felé néz. "Ez kiválóan alkalmassá teszi a kortárs művészet szembetűnő módon történő bemutatására mind a bécsiek, mind a városba látogatók számára" - fogalmaztak a szervezők.
Az 1953-ban született Fehér László a kortárs magyar művészet egyik legjelentősebb alakja, a figuratív festészet egyik központi szereplője - írták a közleményben. A többek között Munkácsy-, Kossuth- és Prima-díjjal kitüntetett művész alkotásaira a visszafogott színvilág, a kontúrvonalak és a fotórealista ábrázolásmód közti egyensúly jellemző. A korábbi években Christian Ludwig Attersee, Robert Hammerstiel, Hubert Schmalix és Xenia Hausner egy-egy műve díszítette a tornyot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05