A katonai elhárítás újjászervezése a Kádár-korszak kezdetén
2012. február 8. 12:38
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára 2011 februárjában előadássorozatot indított, amelynek keretében szeretnék az intézményben folyó tudományos kutatást és iratfeldolgozást bemutatni. A következő előadásra 2012. február 9-én 15 órakor az ÁBTL aulájában kerül sor (Budapest, VI. ker. Eötvös utca 7.) Az előadó Okváth Imre lesz, a téma pedig a katonai elhárítás újjászervezése és tevékenysége a Kádár-korszak kezdeti periódusában.
Korábban
A katonai elhárítás kettős – belügyi-honvédelmi – alárendelődése és speciális feladatköre (a fegyveres erők, ezen belül a Magyar Néphadsereg, a Határőrség, a Belső karhatalom védelme a külső- és belső ellenségtől) mindig valamilyen megkülönböztetett státust eredményezett az államvédelem-állambiztonság szerkezetében. Ez nemcsak a magas létszámban, hanem a személyi állomány alacsony szakmai felkészültségében és teljesítményében is megmutatkozott. A forradalmat megelőzően az elhárítás állománya − a zömében párttagokból szervezett ügynökséggel − a kötelező párttagsággal rendelkező tiszti és tiszthelyettesi állományt figyelte, kevesebb figyelmet szentelve a külföldi hírszerző szervek és a magyar katonai emigráció esetleges tevékenységének és módszereinek.
A forradalom kezdeti napjaiban a központi állomány felderítést folytatott a tüntető tömegek között, majd főleg a VI. kerületi Izabella utcai központ környékén végrehajtott portyázásaik során, egy későbbi jelentés szerint: „ellenforradalmárokat, huligán elemeket fegyverzett le, vett őrizetbe”. Október 28-án, félve az épület elfoglalásától, a titkos anyagokat teherautókra rakva a katonai elhárítás teljes vezetősége és a központi operatív állomány, mintegy 119 fő, bevonultak a Honvédelmi Minisztériumba.
Onnan azonban néhány nap múlva a Fő utcai katonai börtönbe szállították őket, ügyük kivizsgálásának indoklásával. November 4-én a Budapestet megszálló szovjet alakulatok szabadították ki őket. Ez a trauma, bár semmilyen bántalmazást nem szenvedtek el a fogva tartás néhány napja alatt, maradandó nyomot hagyott az elhárító tisztek lelkületében. A megszervezendő karhatalom egyik legkegyetlenebb századát alkották, amely a budapesti megtorlások mellett vidéken is számos helyen vett részt az atrocitásokban.
A karhatalmi feladatok mellett a HM Katonai elhárító törzs megalakításával (1956. november 8. – 1957. január 15.) megkezdődött a hagyományos elhárítási feladatok végrehajtásához szükséges feltételek kialakítása, majd a HM II. Osztály felállításával (1957. január 15. – május 1.) a katonai kémelhárítás újjászervezése és az ügynöki helyzet felmérése is.
Az előadásban – a fentebb már említettek mellett – az újjászervezett BM II/1. (Katonai Kémelhárító) Osztály 1957–1962 közötti szervezete, működése kerül bemutatásra, hangsúlyozottan a nyugati hírszerző szervezetek, a budapesti katonai attasé hivatalok felderítő akcióit, a „belső reakciós és ellenforradalmi erőknek” tulajdonított tevékenységeket. Természetesen érintik a változó feladatoknak megfelelő ügynökség kialakításának, vezetésének nehézségeit, illetve a vezetői állomány jellemzőit is.
A katonai kémelhárítás belső titkait nem kifecsegve annyit azonban már most is elárulhatunk, hogy a szervezet állambiztonságon belüli „lekicsinylő” megítélése a vezetők és a beosztottak munkájáról ezen időszakban sem változott meg radikálisan. Az, hogy ezen megítélés a Kádár-rendszer évtizedeiben módosult-e, már egy másik Történelmi KávéháZ témája lehet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap