Hogyan alakult a krétai táj?
2012. január 23. 13:31
Kréta szigetén laikusoknak és kutatóknak szóló kurzusok indulnak, amelyek a táj alakulásának megértését célozzák meg. Arthur Evans nyomába eredve mostantól bárki megismerheti a knósszoszi életformákat.
Korábban
Egy évszázaddal ezelőtt Arthur Evans kezdte meg a bronzkori knósszoszi palota feltárásának monumentális feladatát, és látott hozzá a minószi életforma tanulmányozásához. A kezdeti vállalkozás során ugyan több tárgy is előkerült, az athéni British School (BSA) szerint még sok kutatnivaló akad itt. A görög állam nevében a BSA munkatársai vizsgálják az Evans által és az azóta megtalált leleteket, főként a milliós nagyságrendben előkerült cserépdarabokat. Ezen leletek mindig is kéznél voltak az égei korszakot vizsgálók előtt, akik szép számmal jöttek a világ minden pontjáról.
A knósszoszi iskola létesítményei Sir Arthur Evans egykori birtokán állnak, közel a kutató lakóhelyéhez, a Villa Ariadnéhoz. Az egyszerű önellátó szállásként és könyvtárként is funkcionáló Taverna házakat úgy alakították ki, hogy minden szempontból támogassák a kutatást, amelynek hangsúlya az égei kultúrán és Kréta régészetén van. A legfontosabb kísérleti területnek a Rétegtani Múzeum számít, ahol az elmúlt évtizedben több mint 400 cikk, dokumentáció és film halmozódott fel.
Evans maga is tökéletesen tisztában volt azzal, hogy terjesztenie kell az elméleteit, és lehetőséget kell biztosítania a reflexióknak, például a palota ellentmondásokkal tarkított helyreállítását illetően. Folytatva a hagyományt, a knósszoszi BSA egy sor rövid bentlakásos tanfolyamot szervez: néhányuk arra irányul, hogy a hallgatók megismerjék a speciális követelményeket, s felkeltsék a laikusok érdeklődését. A témák gyakran túlnyúlnak a régészet témakörén, érintve az ökológiát és a természeti táj történelmi elemzését.
A következő tanfolyam címe: A krétai táj alakulása. Az ökológiai-történeti jellegű kurzus célja, hogy megmutassa, a különböző természeti élőhelyek hogyan változtak Kréta szigetén az évezredek során, illetve hogyan formálta a környéket az ember a minószi kortól a modern korig. A kirándulások, terepbejárások, a mezőkön és a hegyoldalakban tartott éjszakai beszélgetések arra szolgálnak, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek a kutatásba, és olyan ismeretekre tehessennek szert, amelyek segítségével megérthetik, sőt egyenesen „olvasni” tudják a tájat. A tanfolyamot a Cambridge-i Egyetem munkatársa, Oliver Rackham vezeti, aki közel négy évtizedet töltött a krétai növény- és állatvilágban, de munkáját a brit szigeteken is elismerik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.