Végvári vitézek a Magyarság Házában
2012. január 15. 13:03 MTI
Az egykori végvári vitézek életét bemutató kiállítás nyílt pénteken Budapesten, a Magyarság Házában látogatható tárlaton az érdeklődők korabeli fegyvermásolatokat és fotókat tekinthetnek meg.
Korábban
A tárlaton bemutatják Jánváry Zoltán Egyesült Államokban élő grafikusművész fotóit, amelyeken hagyományőrzők láthatók 16. századi öltözékében. A Nevadában élő művész fotói a végvári vitézek mellett hajdúkat és huszárokat is ábrázolnak korabeli fegyverekkel és hangszerekkel. A fotókon a ruhák és a fegyverek mellett a hagyományőrzők hajviselete, szakálla, bajusza is a legapróbb részletekig korhű. A felvételek többsége a III. Gyulaffy Mustrán készült 2011-ben.
Jánváry Zoltán a kiállítás megnyitója után elmondta, hogy a képeket a Nádasdy Mausoleumként ismert könyv illusztrációinak mintájára készítette el. Az 1664-ben Nürnbergben kiadott kötet a hun és magyar vezérektől egészen I. Lipót trónra lépéséig követi nyomon a magyar királyok történelmét, összesen ötvenkilenc rézmetszetet tartalmaz.
A hagyományőrző, valamint ismeretterjesztő kiállítás képein a harci öltözékek mellet különböző hangszerek is megjelennek. A végvári vitézek a háborúban harcoltak, de békeidőben vidám életet éltek a végházakban. Balassi Bálint számos költeményében örökítette meg a magyar vitézek hősi cselekedeteit.
"Ezek a férfiak katonák voltak, magyar katonák, akik Magyarország egyik legnehezebb korszakában, a 16. században éltek, harcoltak és ha kellett, haltak meg hazájukért" - mondta a kiállítás megnyitóján Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka.
A végvárak a 15-16. században a török hódítás ellen épültek az Adriától a Dunántúlon át egészen Erdélyig. A magyar védelmi rendszer egész Európa védvonala volt, az ott élő és harcoló vitézek nemcsak saját hazájukat, hanem Európát is védték a hódítóktól. Ezekben a századokban még nem volt jellemző a később általánossá vált egységes öltözet és fegyverzet.
Az "Ami a viselet mögött van...Vitézek a végeken" című kiállítás a budai Várban három héten keresztül látogatható. A szervezők szerdánként iskolák számára a korszakot bemutató történelemórákat tartanak, amelyekre várják az intézmények jelentkezését.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból
- „Vészterhes csend” előzte meg a doni katasztrófát
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap