Szakszerűtlen lehet a Colosseum felújítása
2012. január 13. 12:48
Restaurátorok nemtetszésüket fejezték ki amiatt, hogy a Colosseum felújítási munkálatait egy magáncégre bízták. A kétezer éves épület igazgatója cáfolta az omladozásról szóló híreket, szerinte a legfontosabb kérdés a restaurálás mellett az állagmegóvás és a káros hatások mihamarabbi megszüntetése.
Korábban
A Róma szívében lévő, a város birodalmi történetét hirdető épület Olaszország egyik legfontosabb jelképe. A kétezer éves épület, a Colosseum felújításának tervei felzúdulást keltettek a világörökség dolgozói és restaurátorai körében, ráadásul az egyik kődarab leválásának decemberben napvilágot látott híre csak tovább fokozta az indulatokat.
A jelenlegi 25 millió eurós terv a látványos és kegyetlen gladiátorcsatáknak otthont adó Flavius amfiteátrum felújítását célozza, amit Diego della Valle, az olasz Tod’s luxusmárka tulajdonosa finanszírozna reklámjogokért cserébe.
Az évente kétmillió látogatót vonzó emlékmű helyreállítása márciusban veszi kezdetét, amely magában foglalja a travertin külső tisztítását, a földalatti kamrák helyreállítását, új kapuk felállítását, de az új kamerák üzembe helyezésével a biztonságra is gondoltak a tervezők.
Az Olasz Restaurátorok Egyesületének tagjai elégedetlenek a tervet illetően, amely véleményük szerint kiszorítja őket a projektből, s olyan restaurátorok kezébe adja az irányítást, akik nem rendelkeznek szakképesítéssel. „Fennáll a veszélye annak, hogy az emlékmű helyrehozhatatlan károsodást szenved” – mondta Carla Tomasi, az egyesület elnöke.
„A világ legjobb restaurátorai Olaszországban élnek, és mégis előfordul, hogy egy ilyen volumenű programból kihagynak minket, kétségbe vonják munkánkat, rontják népünk megítélését a világban, nem is beszélve arról, hogy ezzel a lépéssel egy ókori műemléket veszélyeztetnek” – mondta Tomasi.
Úgy tűnik azonban, hogy a szakemberek elkéstek, hiszen a Kulturális Örökség Minisztériuma és az olasz Államtanács 2011. decemberi döntése alapján a restaurálási tervek már zöld utat kaptak. „Az olasz jog szerint a restaurátorok dolgozhatnak szobrokon, kerámiákon, mozaikokon és a dekoratív felületeken, de az épületeken nem” – mondja Rosella Rea, a Colosseum igazgatója, hozzátéve, hogy a restaurálást végzők az „építészet helyreállítására szakosodott emberek, nem egyszerű munkások.”
Rea hangsúlyozottan cáfolta a Colosseum omladozásáról szóló híreket. Szerinte csak egy 8 centiméteres tufa darab (vulkánus kőzetből kialakuló porózus kőzet) esett le, ami bármely emlékkel megtörténhet. Azonban hozzátette, a Colosseum az elmúlt években sokat szenvedett az alulfinanszírozás miatt, és a jegyekből származó bevételek csupán a város ókori helyszíneinek (beleértve a közeli Fórumot és a Palatinust) fenntartását fedezték. A szponzorálás ezért égetően szükségessé vált.
Az Europa Nostra szervezet elkötelezett híve az európai kulturális örökségek védelmének. „Csodálatos, hogy vannak magáncégek és magánemberek, akik szeretnék támogatni a világ örökségeit, mikor az állam csökkenti a költségvetési támogatásukat” – mondta Sneska Quaedvlieg-Mihailovic, a szervezet főtitkára, de figyelmeztette Európa szerte a kormányokat, hogy bármennyire is könnyebbséget jelent ez a jelenlegi gazdasági környezetben, a magánfinanszírozású restaurálási tervek gyakran nem felelnek meg a szigorú előírásoknak.
És bár a jelenlegi Colosseum-program a látogatói szolgáltatások javítása mellett az amfiteátrum tisztítási és helyreállítási feladatainak ellátását is célul tűzi ki, Quaedvlieg-Mihailovic úgy véli, hogy az alapvető problémákkal is foglalkozni kell. Ezek közül a legfontosabb a helyszínt körbevevő gépkocsiforgalom és a szennyeződés megszűntetése.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
- Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Létezett-e a középkorban „turkáló”?
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.