Churchill kuzinja az oroszoknak kémkedett
2003. január 7. 16:00
Egy frissen felfedezett dokumentum-gyűjtemény szerint Sir Winston Churchill unokanővére - akitől egyébként nem álltak távol a bolsevizmus tanai - olyan párbeszédek részleteit árulta el orosz titkos ügynököknek, amiket a néhai brit miniszterelnökkel folytatott.
ennyi belefért |
David Stafford történész könyvében - "Churchill és a Titkosszolgálat" - azt sugallja, hogy Churchill tudott a brit hírszerzés (MI5) tervéről. Arról, hogy Clare-t fel kívánták használni orosz politikusok hamis információkkal való ellátására.
Stafford szerint "a mélyen elkötelezett, anti-bolsevik ideológiákkal terhes időszakban a Clare Sheridan epizód különösen intrikus részlete Churchill életének. Sajnos azok a források, amiket felhasználhattam könyvemhez, kétértelműek, de még több az, ami még feldolgozásra vár."
Feltételezhetően Churchill maga is bízott abban, hogy unokanővérének bolsevik kapcsolatai lehetővé teszik Clare alkalmazását komolyabb akciókban is, de a történet még mindig tele van homályos részletekkel.
A dokumentumok szerint egyébként az MI5 nagyon messzire elment ügynökei, de még kettős ügynökei védelmében is. Nem egyszer előfordult, hogy - feddhetetlenségük biztosítása érdekében, illetve elkerülendő a lebukást -, ügynökeiknek megengedték hazai célpontok bombázását is. Nem egy irat szerint egy-egy erőmű vagy akár élelmiszerraktár lebombázása is azt bizonyította a németeknek, hogy ügynökeik mennyire hatékonyak és ami talán még fontosabb volt: megbízhatóak. Valójában azonban ezek az ügynökök brit beleegyezéssel adhatták ki ezeket az információkat. És ha belegondolunk a Coventry elleni német légitámadásba, akkor ez nem is olyan hihetetlen.
Az iratokból egyelőre nem lehet megtudni, hogy Clare mennyire tudott saját beszervezéséről. Sokkal inkább valószínű az, hogy semmit sem sejtett erről. Sőt, még somolyghatott is magában, amikor Churchill - mintegy véletlenül - elejtett néhány "bizalmas" információt két fogás között a vasárnapi ebéd alkalmával. Amiket aztán Clare boldogan osztotta meg elv-társaival. Pedig ha valakinek, akkor egyedül Churchillnek volt igazán oka mosolygni unokanővérén.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap