Kiállítás az 1918 utáni első antiszemita törvény évfordulója alkalmából
2010. szeptember 22. 10:43 MTI
Időszaki kiállítást és nemzetközi tudományos konferenciát rendez az első világháború utáni Európa első antiszemita törvénye, a numerus clausus megszavazásának 90. évfordulója alkalmából a budapesti Holokauszt Emlékközpont - közölték a szervezők.
Korábban
Mint írták, a Számokba zárt sorsok című, október 14-től jövő februárig látható kiállításon azt a folyamatot kívánják bemutatni, hogy "milyen események (...) erősítették az 1920-as évek antiszemitizmusát, hogyan jutott el a magyar politika és társadalom a befogadástól a kirekesztésig". A tárlaton plakátok, nyomtatványok, újsághírek, fotók, korabeli híradók, visszaemlékezések leiratai és tárgyi emlékek egyaránt láthatók lesznek.
Az intézmény kiemelte: személyes történeteken keresztül szeretnék érzékeltetni a korszak hangulatát, bemutatni a törvény fogadtatását a Népszövetségben, illetve létrejöttének máig ható következményeit. A kiállítás egyik céljául azt jelölték meg, hogy tudatosítsák a fiatalokban, az általános és középiskolás diákokban, hogy "a kirekesztés, a megkülönböztetés, a tolerancia hiánya olyan folyamatokat indíthat el, amelyek válságos helyzetekben kiszámíthatatlanná válnak".
Az október 15-én kezdődő kétnapos nemzetközi tudományos konferencia egyik levezető elnöke a tervek szerint Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeumának főigazgatója lesz. Az eseményen mások mellett Hajdu Tibor, az MTA Történettudományi Intézetének munkatársa, Fazekas Csaba, a Miskolci Egyetem docense, Majsai Tamás, a Wesley János Lelkészképző Főiskola dékánja, Szakály Sándor, a Pannon Egyetem professzora, Roger Griffin, az Oxford Brookes University tanára és Mihai Chioveanu, a Bukaresti Egyetem tanára ad elő.
A numerus clausus (zárt szám) elnevezésű törvényt 1920. szeptember 21-én szavazta meg a Nemzetgyűlés. A javaslatot a Teleki Pál vezette kormány terjesztette be, a 208 tagú Nemzetgyűlés 64 jelen lévő tagja 57 "igen" szavazattal, 7 "nem" ellenében fogadta el. A törvény létrehozta a zsidóság elleni faji kvótát, így korlátozva a felsőoktatásba felvehető zsidó hallgatók számát.
A numerus clausus a Horthy-korszak egyik emblematikus törvénye lett. Hatása nemcsak azért számottevő, mert az állami politika rangjára emelte a politikai antiszemitizmust, hanem azért is, mert hosszan ható rossz példát adott arra, hogy a mindenkori politikai vezetés hogyan képes felhasználni a tömegek indulatait a zsidó vagy más kisebbségek megkülönböztetésére és jogfosztására - írták a kiállítás szervezői.
A törvény vitatott paragrafusát 1928-ban, elsősorban a Népszövetség követelésére eltörölték. (A nemzetközi szervezet legfőbb célja a háborúk megakadályozása, illetve a béke megőrzése volt.) Az 1920-as években a numerus clausus törvény hatására sokan kényszerültek pályamódosításra, vagy az ország elhagyására.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Klapka Györggyel és Görgey Artúrral is vitába keveredett Dembinszky tábornok
- Hetvenkét évig szolgált a legsikeresebb osztrák hadvezér, Joseph Radetzky
- Máig számtalan kérdőjel lengi körül George Patton tábornok autóbalesetét
- A német katonákat is meglepte a Vörös Hadsereg kegyetlensége
- A finnek meglepetésszerű győzelmet arattak a szovjetek felett a kolbászháborúban
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart
- Nem várt következményekkel járt a Pearl Harbor-i támadás
- Valósággal befagyott a németek Moszkva elleni támadása
- Rejtély, miért fordult vissza Hannibál Róma kapuja előtt
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap