Paradicsomi állapot uralkodhatott az Amazonas vidékén
2010. szeptember 8. 11:34
A régészek a perui San Martin De Samiriát körülvevő őserdő érintetlenségének ellenkezőjét próbálják meg bebizonyítani, mondván, az Amazonas eme részén olyan civilizációk telepedtek meg, akik kihasználták a termékeny föld adottságait és több ezer főt láttak el annak bő áldásaival.
Korábban
A felfedezés szakít azzal a korábbi nézettel, hogy az őserdőt – s annak is csak egy elenyésző részét – csak kis, halászó-vadászó népek vették volna birtokukba, s a kutatók most azt állítják: akkoriban még a mainál is nagyobb, akár húszmillió fős népesség lakhatott a területen. „Több erre utaló nyomra bukkantunk az őserdőben” – jelentette ki a Peru észak-keleti részén kutató Augusto Oyuela-Caycedo, a floridai egyetem kolumbiai születésű professzora. Indiánok építette homokbuckákból most több száz éves kerámiadarabok és sötét színű, tápértékben gazdag föld került elő. „Amit látunk, azok a múlt kincsei. Emberek állították elő őket” – mondta a professzor.
Ezek a nyomok azonban nemcsak az Iquitos-tól néhány órányira levő San Martin de Samiriánál fordultak elő, hanem egész Amazóniában találtak már a régészek hatalmas civilizációk jelenlétére utaló régészeti emlékeket. Eduardo Neves régész például ilyen, terra pretának nevezett, faszenet, emberi ürüléket és egyéb organikus anyagokat tartalmazó földre lelt a brazíliai Manausban is. Az Amazonas egyik mellékfolyójánál, a Xingunál Michael Heckenberger olyan sáncárokra, töltésútra és csatornára bukkant, amelyeket a 8. században élt civilizációk használhattak. Térkép a térségről
Bolíviában amerikai, német és finn régészek éppen azt tanulmányozzák, hogyan mozgattak meg több ezer tonna földet és miként tudtak folyókat eltéríteni a prekolumbián indián törzsek, mindezt jóval az időszámítás előtt. Ezek a kutatások Anna C. Rooseveltnek a nyolcvanas években az Amazonas torkolatánál, a Marajo szigeten történt feltárásai nyomán indultak; a régész asszony ekkor házalapokra, valamint a kézművesség és a mezőgazdaság nyomaira bukkant, s ezekből arra következtetett – kutatásainak eredményeit 1991-ben publikálta –, hogy az itt élők lélekszáma jócskán meghaladhatta a százezer főt.
„Úgy gondolom, hogy ezzel humanizáljuk az Amazonas történetét” – nyilatkozta Neves, majd hozzátette: „Többé már nem tekintünk fehér foltként a térségre. Ezek a lakosok ugyanolyanok voltak, mint a világ többi részén élő emberek. Ők is a történelem részesei.”
A teória megalapozottságában kételkedő tudósok száma erősen megfogyatkozott az utóbbi években, de továbbra is vannak befolyásos kritikusok; Betty J. Meggers, a Smithsonian Institution dél-amerikai régészeti osztályának igazgatója szerint például ezek az elméletek mindenfajta tudományosságot nélkülöznek. „Szomorú azt látni, hogy különböző régészek korábbi elméleteket szenzációs ellenteóriákkal cáfolnak meg” – mondta Meggers, aki az Amazónia: Ember és kultúra a színlelt paradicsomban című könyvében amellett száll síkra, hogy a terület alkalmatlan volt a nagyobb népességű populációk eltartására.
Amazónia benépesítése nem érhette váratlanul a 21. század kutatóit, ugyanis 1541-ben, Gaspar de Carvajal, Latin-Amerika európai meghódításának krónikása az ecuadori Napo folyón tett hosszú és veszélyes útján „fehéren csillogó városokról”, „több ezer indián harcost szállító kenukról”, „kitűnő utakról” és „termékeny földekről” tesz említést. Sokáig azonban csak a képzelet szülte, megalapozatlan tényeket állító naplóként tekintettek Carvajal feljegyzéseire, aki így akarta meggyőzni a spanyol befektetőket El Dorado meghódítására.
A 20. században a kutatók úgy tartották, hogy Mexikóval ellentétben az Amazonas vidékén nem voltak piramisok és vízvezetékek, s a felfedezők csak kisszámú indián csoporttal találkoztak utazásaik során. Roosevelt szerint mindez azért történhetett, mivel a különböző civilizációk az európaiakkal való találkozásuk során felbomlottak, vagy a betegségek miatt kihaltak. Az Amazonas vidékén a régészek még ma is sok akadályba ütköznek, kutatásaik során pedig a legmodernebb technikákra van szükségük, úgy mint műholdas képekre, radarokra és távirányított érzékelési technológiákra. Munkájukat nagyban nehezíti, hogy az a kevés kőépítmény, amit eddig találtak, faalapokra épültek, s ezeket gyakran nyelte el a dzsungel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.