Csodaszép sziklasírokat találtak Szakkaránál
2010. július 8. 15:02 MTI
Két díszes óbirodalmi temetkezést fedeztek fel egyiptomi régészek Kairó közelében, a szakkarai nekropoliszban - a 4300 éves sírok apának és fiának szolgáltak végső nyugvóhelyül.
Korábban
A sziklába vájt sírok Dzsószer fáraó lépcsős piramisától nyugatra találhatók, s a VI. dinasztia idejéből (i.e.2374-2191) származnak. A területen 1986 óta folytatnak ásatásokat az egyiptomi régészek. A felfedezést méltató Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetője kiemelte, hogy a valaha előkerült legkifinomultabb kivitelezésű óbirodalmi sírokról van szó. Két magas rangú VI. dinasztiabeli tisztségviselő, apa és fia számára készültek a sírok: Sendva a királyi írnokok vezetője volt, majd fia, Honszu örökölte a tisztséget.
Az apa sírjának felső részében egy álajtó található, amelynek színpompás freskói az elhunytat az áldozati asztal előtt ülve ábrázolják, arra utalva, hogy életében fontos tisztségeket töltött be, a felíratok pedig felsorolják az életében viselt rangjait. Sendva nem csupán a királyi írnokok előjárója volt, hanem különböző "küldetések" felügyelője is, de más címekkel is elismerték érdemeit.
Közvetlenül az álajtó alatt található a 20 méteres sírakna, amely mélységénél fogva garantálta Sendva örök álmának háborítatlanságát. "Amikor leereszkedtem, felfedeztem, hogy a sírrablók nem fosztották ki a temetkezést" - emelte ki Záhi Havvász.
Sendva fából készült díszes szarkofágja szétmállott a nedvesség miatt. A koporsó mellett mészkőből faragott edények sorakoztak, köztük kacsaalakú áldozati edények: amikor utóbbiakat felnyitották, felfedezték a szárnyasok csontjait. A síraknában egy kiszínezett domborművet, valamint 30 centiméteres obeliszket is találtak. "Az obeliszk a Napisten, Ré szimbóluma" - magyarázta Abdel-Hakim Karar, az ásatás társvezetője, hozzátéve, hogy az Óbirodalom idején az egyiptomiak kis obeliszkeket emeltek sírjaik előtt. Ugyancsak obeliszkeket állítottak a királynék halotti templomaiban.
Sendva sírja mellett a régészek felfedezték fia, Honszu végső nyughelyét, amelyet még az ókorban kiraboltak. A színpompás sírkamrában az álajtó feliratai sorolják fel a férfi rangjait, amelyek tanúsága szerint Honszu örökölte apja tisztségeit. Az álajtó felett az elhunyt életéből való jelenetek láthatók, a szemközti falnál pedig a régészek megtalálták az áldozati asztalt, amelynek mészkő talapzatába különböző, VI. dinasztiabeli jelképeket véstek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20