Spanyol művészek emlékeznek a francoizmus áldozataira
2010. június 16. 11:31 MTI
Tizenöt vezető spanyol művész, köztük Pedro Almodóvar rendező és Javier Bardem színész videofelvételt készített, hogy tisztelegjen a francoizmus eltűnt áldozatai előtt, és kiálljon az ország legismertebb bírája, a tisztségéből felfüggesztett Baltasar Garzón mellett.
Korábban
A hétfőn bemutatott videón a művészek egyes szám első személyben mesélik el 15 férfi vagy nő történetét, akiket az 1936 és 1939 közötti spanyol polgárháború alatt a nacionalista erők megöltek vagy Francisco Franco 1939 és 1975 közötti diktatúrája alatt kivégeztek, és földi maradványaik azóta sem kerültek elő.
Ez a Kultúra a büntetlenség ellen elnevezésű kezdeményezés része a Baltasar Garzón bíró védelmében kifejtett erőfeszítéseknek, akit azért függesztettek fel tisztségéből és fenyeget felelősségre vonás, mert nyomozni akart a francoizmus eltűnt áldozatainak ügyében annak ellenére, hogy a parlament 1977-ben amnesztiában részesítette az ilyen bűncselekmények elkövetőit.
A színészekből, rendezőkből, írókból és zenészekből álló művészcsoport azt szeretné, hogy ejtsék a "hatalommal való visszaélés" vádját Garzónnal szemben, és a spanyol szocialista kormány tegyen többet azért, hogy megtalálják a jeltelen tömegsírokban elföldelt mintegy 114 ezer áldozatot - közölte a Szövetség a történelmi emlékezet visszanyeréséért (ARMH) elnevezésű szervezet, amely a sírok felkutatásában segíti a hozzátartozókat. A videofelvételt hétfőn spanyol televíziós csatornákon sugározták, valamint felkerült a Youtube videomegosztó portálra és más internetes oldalakra is.
"Megrázó élmény volt. Ez nem politikai kérdés, hanem humanitárius ügy" - hangsúlyozta Pedro Almodóvar üzenetében, amelyet a Franco-diktatúrában bebörtönzött Azucena Rodríguez rendező olvasott fel az egyik madridi moziban tartott bemutatón. "Csodálatos volt. Egy sikoly a hosszú és szégyenteljes hallgatással szemben" - mondta az egyik jelenlévő, a 79 éves Hilda Farfante, akinek szüleit a francoista erők gyilkolták meg.
A Garzón bíró elleni tárgyalás időpontját még nem tűzték ki. A spanyol központi büntetőbíróság, az Audiencia Nacional 54 éves bíráját akár 20 évre is felfüggeszthetik hivatalából, ami gyakorlatilag pályafutása végét jelentené. Garzón egyebek között azzal vált híressé, hogy 1998-ban nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Augusto Pinochet volt chilei diktátor ellen. Jelenleg a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon dolgozik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2017
- Páratlan párok – megjelent a Múlt-kor nyári száma
- Kirakatházasság 1932-ből
- Róma mindenható matrónája
- Amerikai mámor Magyarországon
- Egy zárdából megszöktetett, boldoggá avatott Árpád-házi hercegnő
- Záray Márta és Vámosi János
- Paraguay tirannoszaurusza
- Az evezősök, művészek és bohémek gondtalan reggelije
- A tudomány és a sport kastélya Tordason
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20