Új erőre kap a sztálinbarokk Moszkvában
2010. április 29. 12:55 MTI
Moszkvában újra megnyílt a három év alatt 300 millió dolláros költséggel felújított legendás Ukrajna szálló. A szálloda neve hivatalosan Radisson Royal Hotel, de Jurij Luzskov moszkvai polgármester az ünnepélyes megnyitón hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elnevezés - amely a kapu feletti feliraton szerepel - semmilyen körülmények között nem változtatható meg.
Korábban
A tulajdonosok aprólékos műgonddal állították helyre a sztálinbarokknak - Oroszországban szovjet empire-nek - is nevezett építészeti stílusban felhúzott hét moszkvai magasépület egyikében kialakított szállót, amely megnyitása idején Európa legmagasabb és legnagyobb szállodája volt. Az épületet, amely az orosz főváros két fontos főútvonala, a Kutuzov sugárút és a Novij Arbat találkozásánál áll, s amelynek főbejárati oldala a Moszkva folyóra és az orosz kormány épületére néz, s amelynek hátsó részén lakóháztömb van, Arkagyij Mordvinov és Vjacseszlav Oltarzsevszkij tervezte.
A 29 emeletes szállodarész 206 méter magas, a csúcsorom 73 méteres, két szárnyrésze 9-9 emeletes, az 1953-57 között felhúzott épület belső területe több mint 88 ezer négyzetméter, és 1957 májusában adták át. A 2005-ben 270 millió dollárért eladott szálloda homlokzatát még abban az évben felújították, 2007-ben pedig megkezdődött a teljes renoválás és modernizálás. Ugyanabban az évben leomlott az egyik kis dísztorony, a vizsgálatok szerint azért, mert a felhasznált tégla nem felelt meg az előírt minőségnek.
A restaurálás során megőrizték és felújították mindazokat a díszeket és műtárgyakat, amelyek a korabeli szovjet művészek alkotásai és Ukrajna, a szovjet köztársaság életét idézik. Miközben korábban a szállodát próbálták megszabadítani mindentől, ami az egykori Szovjetunióra utalt, a mostani felújításnál éppen ezeket a vonásokat és tárgyakat állították a középpontba. Mindjárt a jelentősen megnövelt hallban a mennyezeti freskón például egy ukrajnai munka- és aratásünnep látható, de helyükön maradtak az erős alkatú, többnyire munkaeszközöket tartó fiatal nőket ábrázoló szobrok és a korábbi szálloda neves korabeli festők műveiből álló, több mint 1200 darabos festménykollekciójának képei is.
Különös érdeklődésre tarthat számot a Moszkva, a Szovjetunió fővárosa című dioráma, amely a hetvenes években készült és az akkori Moszkvát ábrázolja, s amelyet egy lelkes magánember mentett meg a pusztulástól a Szovjetunió széthullása után.
A korábbi több mint 900 szobának valamivel több mint a fele maradt csak meg, ezzel szemben mindegyik nagyobb lett. Egy átlagos szoba 36 négyzetméteres, de vannak nagyobbak, többszobásak és luxuskategóriájúak is. A legolcsóbb szoba egy éjszakára 150 euróba kerül, míg a szovjet időkben - a szálloda akkor és azóta is háromcsillagos volt - öt rubelért, a nyolcvanas évek elejének árfolyamán számolva mintegy 100 forintért lehetett éjszakázni. Van az új szállodában 38, konyhával ellátott apartman is a hosszabb távú tartózkodások céljára, ezek árát azonban egyelőre nem közölték.
A vendégek kényelmét többek között 6 étterem és bár, 24 órán át működő konyha, nagy fitneszcenter, 50 méteres olimpiai szabványú úszómedence, ezerfős bálterem, nagy konferenciaközpont, gyermekmegőrző, és minden egyéb szolgálja, ami egy luxusszállóban elképzelhető, még egy nagy, 3000 darabos könyvtár is várja a látogatókat. De az Ukrajna Radisson Royal a világ alighanem egyetlen szállodája, amely saját flottával is rendelkezik, amennyiben 5 jégtörőjacht is a vendégek rendelkezésére áll. Az építkezésen tízezer ember dolgozott, az alkalmazottak száma 1200.
A Moszkva egyik leghíresebb szállodájának számító Hotel Ukrajna számos történelmi esemény, köztük a moszkvai "Fehér Ház" bombázásának tanúja volt meg, és olyan hírességek szálltak meg itt, mint Marcello Mastroianni vagy Robert de Niro filmsztárok. Az épületben játszódnak olyan híres regények egyes jelenetei is, mint például a Gorkij park.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
erotika
- Korántsem voltak mentesek a pajzán hajlamoktól Amerika alapító atyái
- Ez volt a kis kék pirula középkori elődje
- „Csók elején nem érdemes kapkodni!” – szex a Kádár-rendszerben
- Így próbálták pótolni a megfogyatkozott férfierőt a középkorban
- Amerika alapító atyáinak túlfűtött magánélete
- Egészséges erotika – szex a szocializmus évtizedeiben
- Pillantás a szoknya alá: a frivolan hintáztató Jean-Honoré Fragonard
- Erotikus mitológiai ábrázolások harangozzák be a tavaszt a Szépművészeti Múzeum új kamaratárlatán
- Csempészett pornó és topless strandok: egészséges erotika a szocializmusban
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05