Félvér gyerekeket tettek nemzőképtelenné a nácik
2010. január 26. 10:14
A náci Németországban körülbelül 20-25 ezer afrikai származású lakos élt: akik közülük részt vettek az úgynevezett Afrika Show nevű utazó előadássorozatban, jó eséllyel túlélték a hitleri diktatúra időszakát. A rendezvény azonban valójában egy aljas cselekedetről vonta el a nép figyelmét: a félvér gyerekek titkos sterilizációjáról.
Korábban
Az 1936-ben indult „roadshow” megálmodója - egy libériai anya és egy német apa gyermekeként született - Juliette Tipner volt. A látványosság eredeti céljaként azt határozták meg, hogy Németország ezáltal testközelből ismerhesse meg az afrikai kultúrát. Juliette társulatát azonban 1940-ben átvette az SS és Joseph Goebbels.
„Az ekkortól propaganda célokra felhasznált utazó látványosság ideológiai szereppel is bírt” – írja könyvében Dr. Clarence Lusane, az Amerikai Egyetem kutatója. A társulaton keresztül még több afrikaival kapcsolatba tudtak lépni, ebből szintén profitált a vezetés. A rendezvény viszont nem volt sikeres, 1941-ben megszűntették.
A legnagyobb „gondot” azonban mégis a francia gyarmatokról érkező afrikai katonáktól és a német anyáktól származó félvér gyerekek okozták, akiket Hitler "Rajna-vidéki fattyaknak" nevezett. Ezen gyerekek sterilizálásáról az 1970-es években már Reiner Pommerin professzor, Németország egyik vezető történésze is könyvet írt. Ezeket a beavatkozásokat titokban hajtották végre, mert az ellenkezett az 1938-as náci törvénnyel. „Pontos számot nem lehet biztosan tudni, de körülbelül 400 gyereken végezték el a műtétet. Szerencsére voltak olyan gyerekek is, akiket az afrikai katonák fogadtak be” – mondta a professzor a Deutsche Welle című német lapnak.
A könyv megjelenéséig ez az eset jóformán ismeretlen volt az emberek számára. Sokan még ma is keveset tudnak a fiatalok sorsáról. Pommerin professzor szerint ez azzal magyarázható, hogy az emberek többségét nem érdekli a kisebbségek sorsa. Dr. Tina Campt, a Duke Egyetem történésze a szigorúan titkos műveleteknek, illetve az Africa Show programjának tulajdonítja ezt a hiányosságot. Szerinte „az Afrika Show minden bizonnyal elterelte az emberek figyelmét.”
Mivel jelenleg is nagyon kevés afrikai származású ember él Németországban, még nem ismerték fel annak a jelentőségét, hogy a túlélők visszaemlékezései mennyire fontosak lennének. Ráadásul Campt szerint az ilyen típusú kutatások nem kapnak támogatást. Nem úgy, mint Amerikában, ahol az emberi jogok mozgalma hatalmas változást hozott a 60-as években.
A professzor publikációját sem fogadta nagy érdeklődés, de a Szociális Demokrata Párt felismerte annak jelentőségét. A párt egyik képviselője az áldozatok nevéről és címéről érdeklődött, kárpótolni szerették volna őket. Pommerin azonban egyből felismerte a nemes ügy mögött meghúzódó politikai érdeket. „Tudtam hol élnek ezek az emberek, de nem akartam felzaklatni az életüket. Már láttam magam előtt a híreket a tévében, ahogy a kompenzációk átadását mutatják. El akartam kerülni, hogy a lakóközösség megpecsételje ezeket az embereket, mondván: ő az, akit annak idején sterilizáltak” – fejtette ki véleményét a professzor.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05