Megnyirbálnák a tengerek szabadságát
2009. december 17. 10:34 Times Online
Az Egyesült Nemzetek Szervezete a környezetszennyezés és a túlhalászat csökkentése érdekében korlátozná a nyílt tengerek 400 éves szabadságát - számolt be róla a The Times.
Korábban
A „tengerek szabadsága” legálisan biztosítja a tengerészeknek, hogy tetszés szerint barangolják be a nyílt vízeket, azaz a partoktól számított 200 tengeri mérföldön - 370 kilométeren - kívül eső területeket. Ezek, a globális bioszféra 95%-át kitevő, emellett ökoszisztémákat, hatalmas természeti erőforrásokat és szokatlan élőhelyeket is tartalmazó területek azonban mára komoly veszélybe kerültek. Túlhalászat és pusztító károkozás fenyegeti ezeket a területeket.
Az ENSZ 1983-as megállapodásában még a tengerek szabadságát jelentő 17. századi koncepciót fogadták el, azaz az ezeken való tartózkodás valamennyi ország igazságszolgáltatásán kívülre helyezte a hajókat. Most azonban változtattak, és februári hatállyal elrendelték egy illetékes munkacsoport felállítását az ügyben.
„A nyílt tengerek szabadsága mindig nagy felelősséggel járt” – véli Jeff Adron, a Tengerbiológiai Megőrzés Intézetének nyílt tengeri ügyekkel foglalkozó részlegének a vezetője. „Soha nem voltak teljesen szabad területek, csak úgy bántak velük. Elérkezett az idő, hogy végrehajtsuk a tengerjogi megállapodás módosítását.”
A halászhajóktól jelenleg nem követelik meg, hogy ugyanazt az automatikus azonosítási rendszert használják, mint a kereskedelmi hajók. „Ennek a hiányosságnak a pótlásával ellenőrizni lehet a tevékenységüket" – mondta el a brit lapnak Kristina Gjerde, az IUCN (Nemzetközi Természetvédelmi Unió) nyílt tengerekkel foglalkozó tanácsosa. „Az autópályák melletti traffipax lefényképezi az autót, ha túl gyorsan közlekedik. A tengeren semmi ilyen eszközt nem lehet bevetni. Sok kormánynak elege van az illegális halászati tevékenységből is, azért valamilyen nemzetközi regisztráció alá kell vetni a halászhajókat.”
Ezzel párhuzamosan nemzeti védelmi ügynökségeket hoznak létre, hogy segítsék a szabályok végrehajtását, valamint a környezetvédők és a Pentagon közti együttműködést, a túlhalászás, a kalózkodás és a terrorizmus csökkentése ügyében. A módosítás célja, hogy összekapcsolja a tagnemzetek tengeri felügyeleti tevékenységét, a hadsereget és halászatot is beleértve. „Kérdéses, hogy miként lehet nyomon követni a hajók szándékait” – mondta Mr. Ardon. „Ha kombinálni tudjuk a nemzetbiztonsági védelmet különböző ellenőrzési formákkal, akkor kerülünk közel a megoldáshoz”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap