2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Újabb tárgy került vissza a Sigray-örökösökhöz

2009. november 9. 17:38 MTI

Jogerős bírósági döntés után visszaadott egy 19. századi karosszéket a Sigray-hagyaték örököseinek a budapesti Iparművészeti Múzeum (IMM). Gróf Sigray Antal leszármazottai a helyszínen közölték: az intézménytől és másik két múzeumtól még további több száz műtárgy visszaszolgáltatását várják.

Mint az örökösöket képviselő Osztroluczky Dénes és Schell József elmondták, az IMM egy 19. századi karosszéket adott át a Fővárosi Bíróság által megszabott határidő utolsó napján. Az antik bútordarab a múzeum raktárában porosodott, és mára meglehetősen rossz állapotba került - hangsúlyozták az örökösök, hozzátéve: a Sigray-hagyatékból származó tárgyakat az IMM soha nem állította ki.

A család jogi képviselője, Patay Géza ügyvéd elmondása szerint az intézmény raktárában további 105 Sigray-tárgy maradt, zömében viselettörténeti tárgyak és bútorok. A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum csaknem 90 Sigray-műtárgyat őriz, míg Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) raktárában 14 darab 17-18. századi festmény van, továbbá mintegy másfél éve Sigray-ezüsttárgyak is felbukkantak a múzeum egy kiállításán.

Az ügyvéd hozzátette: a karosszék átadásakor azt az információt kapta az IMM képviselőitől, hogy a múzeum mind a 105 tárgy leltárból való törlésére engedélyt kért az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól (OKM), a tárca azonban csupán a próbaper tárgyát képező bútordarab átadását engedélyezte. A magyar állam "nem akar jogkövető magatartást tanúsítani", pedig valamennyi tárgy azonos jogi megítélés alá esik, így újabb perekre kényszeríti az örökösöket - hangsúlyozta Patay Géza. Mint figyelmeztetett, ezzel az eljárással az állam újabb perköltségeket lesz kénytelen kifizetni.

Sigray Antal és lánya, Margit a második világháború idején, majd az ötvenes évek elején a magyar múzeumi szerveknek több ezer tárgyat adott át megőrzésre. Ma a letét háromnegyedének, mintegy 3500 tárgynak a fellelhetősége kérdéses - mondta el Schell József. A hagyatékról már 2002-ben megállapította a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, hogy az nem az állam tulajdona, a további pereskedés elkerülése érdekében azonban az örökösök egyezséget ajánlottak, az ajánlatra azonban nem érkezett egyértelmű válasz, így az már nem él - jegyezte meg Patay Géza.

Mint felidézte: az örökösök a Magyar Nemzeti Múzeummal szemben még 2005-ben nyertek pert, az Ocskay Johannát ábrázoló 17. századi festményt azonban két évvel később csak végrehajtó fellépése nyomán adta ki a múzeum; egy másik jogerős ítélet alapján a Helikon Kastélymúzeumnak kellett áprilisban visszaadnia a Párisz ítélete című szobrot. A legfrissebb bírósági végzés szeptember végén született, ez az MNM-ben tárolt 14 festmény visszaszolgáltatását rendeli el.

Az ügyvéd elmondása szerint, mivel a család más úton nem tud a hagyatékhoz jutni, rövidesen újabb próbapereket indítanak, ezekben azonban már kártérítés megállapítását is kérni fogják. A bírósági beadványok mellett az Sigray-örökösök azt tervezik, hogy a nemzetközi múzeumi szakmához és szervezetekhez fordulnak - tette hozzá Patay Géza.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!