A keletnémetek menekülését eleveníti fel a Szabadságvonat
2009. október 1. 14:45 MTI
Az egykori keletnémet állampolgárok 20 ével ezelőtti kalandos menekülését akarják feleleveníti az úgynevezett Szabadságvonattal, amely csütörtök reggel indult el Prágából a felső-bajorországi Hofba. A szerelvényt a prágai főpályaudvarról Stanislaw Tillich szász tartományi miniszterelnök indította útjára.
Korábban
"Szeretnénk felidézni a Német Demokratikus Köztársaságban történt rendszerellenes tüntetéseket, s különösen az embereknek a prágai nyugat-német nagykövetségen keresztüli menekülését" - mondta újságíróknak nyilatkozva Marko Sennewald, a jelképes út főszervezője.
A Szabadságvonaton mintegy 150 ember - egykori menekülők, fiatalok, művészek, újságírók - indult el újra Nyugat felé. A szerelvény az eredeti Prága-Hof útvonalat ismét a Drezda, Freiberg, Chemnitz (az egykori Karl-Marx-Stadt) és Plauen érintésével teszi meg. Ezekben a városokban 1989 őszén nagy tüntetések voltak. Eltérően az 1989-es úttól azonban a szerelvény most megáll ezekben a városokban, hogy felszállhassanak a korabeli események további résztvevői. De érdeklődők is megtekinthetik a vonaton berendezett kiállításokat, elbeszélgethetnek a hajdani menekülőkkel.
1989 augusztusában és szeptemberében több ezer keletnémet állampolgár menekült az akkori Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) prágai nagykövetségére azzal a céllal, hogy Nyugatra jusson. A lázas diplomáciai tárgyalások eredményeképpen az NDK végül is beleegyezett abba, hogy állampolgárai közvetlenül keletnémet területről utazhassanak ki Nyugat-Németországba.
"Kedves honfitársaim! Azért jöttem, hogy közölhessem: ma lehetővé vált, hogy önök kiutazhassanak a Német Szövetségi Köztársaságba" - jelentette ki 1989 szeptember 30-án este a nagykövetség épületének balkonján Hans-Dietrich Genscher, az NSZK akkori külügyminisztere. Ezt követően rövid idő alatt összesen 23 szerelvényen több ezer keletnémet állampolgár hagyta el hazáját, s utazott Nyugatra. Ez a hatalmas menekülthullám csak akkor állt le, miután a kommunista rendszer lezárta állampolgárai előtt a csehszlovák határt. Az azonban csak alig egy hónapig maradt zárva. Nemsokára mind az NDK-ban, mind Csehszlovákiában megbukott a szocialista rendszer, s az államhatárok szabadon átjárhatóvá váltak.
A Szabadságvonat útját a drezdai Kultur Aktiv csoport szervezte meg kétéves munkával, amelyet számos intézmény és a szász tartományi hatóságok is támogattak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.