Kódtörésre tanították A gyűrűk ura íróját
2009. szeptember 18. 10:09 The Daily Telegraph
A második világháború kitörése előtt alig fél évvel kódtörésre tanították J.R.R. Tolkient - derül ki a most nyilvánosságra hozott dokumentumokból. Bár a kormány Bletchley Parkban szívesen alkalmazta volna őt, a férfi a mai napig ismeretlen okokból nemet mondott.
Korábban
Nemzedéke egyik legtehetségesebb, és legelismertebb nyelvésze a náci kódok feltörésében segíthetett volna, ha a németek megtámadják Angliát. A hírszerzési dokumentumok bemutatják, hogy a férfinek Bletchley Parkban, több hasonlóan tehetséges értelmiségivel együtt kellett volna a brit győzelmen dolgozni. Volt persze, akiknek nem érte meg az angol hadisiker: a kódtörésben úttörő Alan Turingtól nemrég kértek bocsánatot azért, mert homoszexualitása miatt öngyilkosságba hajszolták.
Tolkien a dokumentumok szerint a Kormányzati Kódfejtő- és Titkosírási Iskolában (GCCS) kapott képzést: 12 társával együtt részt vett egy teszt-kiképzésen, ahol skandináv és spanyol nyelvű kiképzést kaptak. 1939. március 27-29-én három napot töltött a bázison, és az iratok szerint az oktatás sikeres volt.
Mindez a háború kitörése előtt fél, míg A babó című könyve megjelenése előtt másfél évvel történt. Ekkor kiemelten magas, évi 500 fontos fizetést (mai értéken 50 ezer fontos) ajánlottak neki, ő azonban nem volt hajlandó csatlakozni a csoporthoz. A döntés okai a mai napig ismeretlenek. Ehelyett tovább folytatta írói munkásságát, és ezután született meg A gyűrűk ura is, amely a 20. századi irodalom egyik legnépszerűbb remekműve lett.
Tolkien beszervezési kísérletét a kormányzat cheltenhami kémközpontjában rendezett kiállítás mutatja be, ahol a Bletchley Park korábban ismeretlen, háború előtti anyagait ismerhetik meg az intézet tagjai: külsősök ugyanis nem léphetnek be az épületbe. A szervezők szerint Tolkien meglepően jól teljesítette a háromnapos kiképzést, és még többön is szívesen részt vett volna.
A GCCS egyébként már az 1930-as évek második felében megkezdte a felkészülést a lehetséges háborúra, és ekkor állították fel a kódtörő központot, amelyről tudták, hogy létfontosságú lesz a győzelemhez. A szervezet igazgatója, Alastair G Denniston egy 50 főt tartalmazó listát is készített, amelyen azon férfiak nevei szerepeltek, akik kiérdemelték, hogy a kormánynak dolgozhatnak. A neveket Oxford és Cambridge dékánjai ajánlották neki: a két egyetem már az első világháborúban is hasonlóképp segítette a kormányzatot. A GCCS aztán 1939 augusztusában költözött Bletchley-be, hogy az esetleges bombázások ne zavarják őket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05