Iszlám kalligráfiák Keszthelyen
2009. július 29. 13:52 MTI
Az alkotás folyamatába is bepillantást nyerhetnek Keszthelyen a Helikon Kastélymúzeum kedden megnyílt iszlám kalligráfiai kiállításának látogatói a kuvaiti kormány anyagi hozzájárulásával létrehozott bemutató jóvoltából.
Korábban
Czoma László, a házigazda kastélymúzeum igazgatója személyes élményeként idézte fel két évvel ezelőtti kuvaiti látogatását, amikor megtekinthette egy kalligráfiai műhely munkáját. Úgy fogalmazott, hogy a Korán szerint az írás és az olvasás két csodálatos ajándék, ennek a gyümölcsével ismertet meg a kiállítás és a hozzá kapcsolódó szimpózium. Említést tett ugyanakkor arról, hogy hamarosan létrejöhet a kastély falai között egy iszlám múzeum is.
Szálem alejkum!, vagyis a Béke szálljon önökre! köszöntéssel üdvözölte a megnyitón résztvevőket Adel Al-Falah, a kuvaiti Vallási Alapítványok és Vallási Ügyek Minisztériumának államtitkára. Azt hangsúlyozta, hogy mindig a szépművészet és az irodalom volt a legjobb közvetítő a népek kultúrája között. A művészetek "nyelve" pedig a leginkább értelmezhető nyelv minden ember számára. Az arab írásművészet sajátosságait és a muszlim díszítőművészet hagyományait bemutató kiállítást egyben jó alkalomnak nevezte arra is, hogy a Magyarország és Kuvait közötti kapcsolatok tovább épüljenek.
A keszthelyi rendezvény résztvevőit - köztük az iszlám államok budapesti nagyköveteit, diplomatáit - levélben köszöntötte Balázs Péter külügyminiszter, akinek szavait Hóvári János, Magyarország kuvaiti nagykövete tolmácsolta. A külügyminiszter levelében arról írt, hogy ezernyi szál kötötte a történelemben, de köti ma is Magyarországot az arab világhoz. Árpád vezér Nyugatra vezette a magyarságot, de mindig különleges tisztelettel figyeltünk a Keletre. Ma, a globalizációban pedig nemcsak az áruk, de a kultúrák is keverednek, az eltérő világok megismerése ezért sokkal fontosabb, mint bármikor volt - fogalmazott levelében a külügyminiszter.
A kuvaitin kívül például török, szír, iráni, marokkói és bosnyák művészek különleges tárlata csak rövid ideig, augusztus 3-ig látható a keszthelyi Festetics-kastélyban. Nyitvatartási ideje alatt a kiállító művészek az alkotás folyamatába is betekintést engednek a látogatóknak, sőt a gyerekek számára még arra is lehetőséget biztosítanak, hogy maguk is kipróbálják a kalligráfia művészetét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Magyar propagandisták Bolíviában 16:05
- Online hozzáférhetők Petőfi Sándor fiának versei és levelei 15:22
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok 14:20
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap