Feltárják a világ első hadifogolytáborát
2009. július 24. 08:14 The Daily Mail
A brit régészek közreműködésével készített Time Team című tévéműsor stábja is részt vett azon a különleges feltáráson, amelynek során Angliában a világ első modern hadifogolytáborát tárták fel.
Korábban
A brit Channel 4 Time Team című régészeti műsorának szakembereivel együtt dolgozó régészek szerint a Peterborough-hoz közeli táborban a napóleoni háborúk 7000 hadifoglyát őrizték. A Norman Cross Raktár, vagy Norman Cross Barakkok a hadifoglyoknak neveken ismert, 90 ezer négyzetméteres létesítményt a brit kormányzat 1797-ben vásárolta meg. A katonák többségét tengeri ütközetekben, így Caperdownnál, vagy Trafalgarnál fogták el, de voltak olyanok, akiket Spanyolországból, vagy Portugáliából vittek a táborba.
A Ben Robinson vezette, háromnapos ásatáson arra próbáltak választ találni, hogy pontosan miként nézhetett ki a hadifoglyokat őrző központ, és az ott meghalt 1700 katonát hová temethették el. A régész szerint „a mostani kutatás azért is egyedülálló, mert a Norman Cross előtt nem ismerték a hadifogolytábor fogalmát”. Ez egy kísérlet volt, hogy miként lehet több ezer katonát egy helyen fogva tartani. A helyszín kiválasztásánál ezért az lett az elsődleges szempont, hogy az minél messzebb legyen a tengertől, hogy lehetetlen legyen megszökni onnan.
A fogolytábornak 30 méter mély kútjai és jelentős földterületei is voltak: ez utóbbin gabonaféléket termeltek, amely a rabok élelmezéséhez használtak fel. A börtönrészleg egy nyolcszög alakú, fakerítés által védett területre került, és abban négy, 30X6 méter alapterületű, kétemeletes épületben egyenként 500 embert őriztek, akiket nagyon zsúfoltan helyeztek el. Bár a foglyokkal a kor normáit tekintve jól bántak, 1800-1801-ben több mint ezren haltak meg tífuszban, és később is közel 700 embert vesztettek.
A kutatók azt már most is tudják, hogy az elfogott tisztek többségét elengedték, és ők a környező településeken élhettek, ha megígérték, hogy nem szöknek meg. A foglyok a börtönépületek alagsorában dolgoztak: ezeket a tárgyakat később a helyieknek adták el. Pár darab a Peterborough Múzeumban is látható, ahol csontból faragott dominókat, de különlegesen jól megépített teleszkópokat is láthatunk.
Robinson szerint nagyon sokan próbáltak megszökni: a legtöbben alagutakat ástak, vagy elvették az őrök ruháit, és két szökevény Hull partjainál egy kisebb hajót is talált, amivel megpróbáltak visszajutni a kontinensre. Szerinte a feltárások azért is jelentősek, mert a Norman Cross-ban raboskodók mindennapi élete sokban hasonlíthatott a későbbi világháborús hadifogolytáborok foglyaiéhoz.
Norman Cross-t Napóleon végső veresége után, 1815-ben zárták be, majd az ottani épületeket lebontották, és azok anyagait eladták. Az egykori mindennapokra egy 1914-ben állított szobor emlékezteti az odalátogatókat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05