Interneten kel életre a lengyel zsidók öröksége
2009. július 1. 13:53
A holokauszt közel ezerévnyi lengyelországi zsidó örökséget és hagyományt pusztított el: ennek megőrzését vállalta magára a két év múlva megnyíló, Lengyel Zsidó Történeti Múzeum virtuális mása. Az oldalon az egyre fogyatkozó közösség náci megszállás előtti emlékeit gyűjtenék össze.
Korábban
Lerakták kedden Varsóban a lengyelországi zsidók történetének szentelt, régóta tervezett múzeum alapkövét. A holokauszt előtt Varsó volt a zsidó politikai és kulturális élet egyik központja - emlékeztetett Jerzy Halbersztadt, a múzeum leendő igazgatója az alapkőletétel alkalmából rendezett ünnepségen. A múzeumot a lengyel főváros központjában, a II. világháború alatt kialakított egykori zsidó gettó területén, Rainer Mahlamaeki és Ilmari Lahdelma finn építészek tervei alapján építik fel. Az alapkőletétel téglái a volt varsói gettóban működő zsidó tanács egykori székhelyének épületéből származnak. Halbersztadt hangsúlyozta, hogy ezek a kövek a hagyomány állandóságát jelképezik.
A tervek szerint 2011-ben megnyíló múzeum 12 ezer négyzetméternyi alapterületének egyharmadán állandó kiállítást rendeznek be, a maradék terület pedig különböző kulturális és ismeretterjesztő programoknak ad majd otthont. Az intézmény 102 millió euróból jön létre, amelyet alapvetően a lengyel kormány és Varsó városa biztosít adományozók támogatását igénybe véve.
A virtuális stetl, azaz zsidó városka névre hallgató honlapot a leendő múzeum munkatársai mutatták be a sajtónak. A lengyelül és angolul egyaránt használható oldal a legújabb webkettes technológiák felhasználásával teszi lehetővé a felhasználóknak, hogy akár a világ bármely pontjáról elérjék a „városkát”, és saját emlékeiket is megörökítsék, vagy éppen másoké között böngésszenek. A varsói bemutatón Albert Stankowski, a honlap alkotója szerint a virtuális stetl akár a háború előtti lengyel zsidóság történetének legfőbb forrásává is válhat majd. Ez ugyanis egy mára teljesen eltűnt világot idéz; az oldal igyekszik felnőni a feladathoz, és jelenleg a 2000 egykori lengyel városkából és faluból 800 került fel az adatbázisba.
A tervek szerint a honlap lehetővé teszi, hogy a lengyel zsidó és izraeli diákok jobban megismerhessék egymást, és ezáltal könnyebb lehet az egykori temetők rendbetételének koordinálása is. A feladat persze nem lesz egyszerű, hiszen a második világháborúban a lengyelországi zsidó archívumok zöme elpusztult - talán ezért is segíthet ezen információk kipótlásában a sírköveken fellelt és internetn megfejtésre közzétett feliratok.
A második világháború előtt Európa legnagyobb zsidó közössége, közel 3,5 millió ember élt Lengyelországban, ám a náci megszállás és a hadiesemények során hatmillió lengyel halt meg, akik fele zsidó volt. A különböző források szerint ma nagyjából 3500-15 ezer zsidó élhet a döntően katolikus országban. A szakértők szerint azonban ez a szám sokkal több is lehetne, csakhogy sokan vannak, akik nem hajlandóak szembenézni saját felmenőikkel és zsidó örökségükkel, és felmenőikkel.
A honlap
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. világháború
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei
- Elképesztő károkat okozott Szerbiának az osztrák-magyar csapatok megszállása
- A Nyugat hagyományait követve szervezte újjá az erdélyi irodalmi életet Kuncz Aladár
- Ágyúdörgés és harangzúgás kísérte az utolsó Habsburg uralkodó koronázását
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott
- Fegyverrel kényszerítették ki a Soproni népszavazást
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap