Gladiátorok küzdöttek Pannonia fővárosában
2009. június 22. 12:24
Az ókori Pannonia provincia fővárosa, Carnuntum római katonai tábor és polgárváros a hétvégén megint gladiátorok küzdőterévé alakult. A Bécshez közeli Duna-parti római város régészeti parkjában legközelebb július 18-19-én, majd augusztus 22-23-án lesz lehetőség az ókori látványosságok megtekintésére.
Korábban
Az i.sz. 6. évben Tiberius, a későbbi császár egy védfallal megerősített téli táborhelyet hozott létre Carnuntumban – ezzel az intézkedésével a későbbi jelentős római nagyváros alapjait fektette le. Ma a Carnuntum Régészeti Park látogatóit korhűen restaurált és újra felépített épületek, illetve az egykori városlakókról és nagyszabású ünnepségeikről szóló szórakoztató történetek csábítják időutazásra abba az elfeledett korba, amikor Carnuntum még a világtörténelem része volt.
A Bad Deutsch-Altenburg-i amfiteátrum, amely manapság az egyetlen látható része a légióstábor körül elterülő egykori katonavárosnak, Carnuntum korai időszakába csábít időutazásra. Az i.sz. 6. évben létrehozott, védfallal megerősített téli tábort az i.sz. 50-es évek közepén egészítették ki a légióstáborhellyel – ebből nőtte ki magát tulajdonképpen a későbbi Duna-parti nagyváros. 106-ig Pannonia tartomány, majd annak kettéosztása után Felső-Pannonia (Pannonia Superior) fővárosaként a helytartó székhelye volt.
A civil polgárok életének luxusához és kényelmével szemben a katonai táborban élő római légiósok életét az engedelmesség és a római légiókban uralkodó fegyelem határozta meg. A katonai tábor (castra legionis) körül létrejött egy civil katonaváros (canabae legionis) is, ahol a katonák családjai, valamint kereskedők és kézművesek telepedtek le.
A katonai tábor és a katonaváros ma a föld alatt fekszik, de az i.sz. 1. évszázad közepén itt teremtették meg Carnuntum felemelkedésének alapjait. A város ekkor került fel a világpolitika térképére, valamint lett a Borostyánkőutat és a limesutat összekötő kereskedelmi csomópont. A katonai tábor falai elismerést követelően magasodtak a táj fölé, és a tőle északra eső, germán fennhatóságú területekről is már messziről magukra vonták a figyelmet. A katonai tábor több évszázadon át nyújtott biztonságot és jómódot a Duna-parti város lakóinak.
A Petronell-Carnuntum és Bad Deutsch-Altenburg közötti egykori római főútvonal (via principalis) mentén található katonai táborban tett kirándulás varázslatos utazás a múltba. A Petronell-Carnuntum és Bad Deutsch-Altenburg között félúton található amfiteátrum lélegzetelállítóan idézi vissza a római légiósok kemény mindennapjait és a gladiátorok egyedülálló világát.
A római korba tett időutazás fénypontját a Bad Deutsch-Altenburgban található Carnuntumi Múzeumban tett látogatás jelenti. A Carnuntum Régészeti Park kincstárát Friedrich Ohmann építész tervezte egy római vidéki villa stílusában. A múzeumot 1904-ben Ferenc József császár nyitotta meg.
A látogatók itt az ókori Carnuntumból származó, egyedülálló leleteket csodálhatják meg. A kiállított ékszereket, használati eszközöket, fegyvereket, valamint vallási tárgyakat aprólékos munkával restaurálták, hogy visszaidézzék a rómaiak csodálatos világát.
Legközelebb július 18-19-én, majd augusztus 22-23-án lesz lehetőség a római gladiátorok kűzdelmének megtekintésére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap