Világháborúra és rendszerváltásra emlékeznek a lengyelek
2009. május 12. 09:15 MTI
Lengyelország nagyszabású rendezvénysorozattal készül a kommunista tömbben rendezett első szabad (lengyelországi) választások idei 20. évfordulójának megünneplésére és az első világháború kitörésének 70. évfordulójával kapcsolatos megemlékezésekre - tájékoztatott Varsóban Andrzej Przewoznik államtitkár.
Korábban
A 46 éves történész 1992 óta vezeti a Harci és Vértanúsági Emlékhelyeket Gondozó Tanácsot, és hivatala anyagilag is rendszeresen támogatja a lengyel-magyar emlékhelyek megjelölésére irányuló kezdeményezéseket, emléktáblák, emlékművek állítását, az első világháborús galíciai katonatemetők restaurálását. Legutóbb ő terjesztette fel magas lengyel kitüntetésre Esterházy Jánost, a felvidéki magyarság két világháború közötti vezetőjét, az ő támogatásával nyílt meg a katyni emlékkiállítás a budapesti Terror Házában, és létesült Óbudán a Katyni Emlékpark, illetve kerül felállításra hamarosan egy emlékmű ugyanott.
Przewoznik a két évforduló megünneplésére felállított szervezőbizottság fő koordinátora. Mint elmondta, készítettek egy akcióprogramot, mely Lengyelországon kívül több más európai országra és az Egyesült Államokra is kiterjed. A szervezésbe nem kormányzati szerveket is bevontak. A legmagasabb szinten is lesznek állami ünnepségek, amelyek június 4-re, a szabad választások évfordulójára, illetve szeptember 1-jére, a világháború kitörésének napjára összpontosulnak.
Tudományos konferenciák, koncertek, kiállítások, találkozók rendezésével igyekeznek az ünnepségeket minél változatosabbá tenni. A politikai és állami dimenzió mellett nevelési célzatot is szándékoznak adni az ünnepségeknek. "Ez a legfontosabb, mert ez bizonyosan megmarad" - hangsúlyozta az államtitkár. Sok fiatal vesz részt a szervezésben, filmbemutatókat, filmszemléket, kiállításokat, lapmellékleteket, képregényeket is terveznek az egykori eseményekről.
A második világháború kitörésével kapcsolatos fő ünnepségek szeptember 1-jén, Gdanskban, a Westerplattén lesznek, ahol a német támadás megindult. Meghívták az európai államok vezetőit, és ez alkalommal írják alá a gdanski II. világháborús emlékmúzeum alapító okmányát is. "Ki akarjuk emelni, hogy Lengyelország volt az az ország, amelyet elsőként ért nyílt hitleri katonai agresszió, egyúttal azt is, hogy ez az ország szállt szembe elsőként a német, majd a szovjet agresszióval" - mondta Przewoznik. Emlékeztetett arra, hogy a világháború kitörésével Európa két totalitarizmus harapófogójában találta magát, annak minden rettenetes következményével.
A megemlékezéseknek - húzta alá - fontos eleme lesz a lengyel menekültek magyarországi befogadása. "Ki kell fejeznünk hálánkat a magyarok iránt azért, hogy a barátok mellé álltak a bajban, és nekik köszönhetően több tízezer lengyel menekült megfelelő körülmények között átvészelhette a háborút". Przewoznik hivatala a magyar Hadtörténeti Intézettel és Múzeummal közösen tudományos konferenciát szervez Budapesten, de terveznek ünnepségeket a lengyel menekültek sírjainál is, a fővárosban és vidéken is.
A közös ünneplés a magyarokkal azért is fontos - folytatta -, mert a lengyelek közül sokan Magyarország második világháborús szerepét még mindig egyoldalúan negatívan ítélik meg, az országot Hitler szövetségesének tekintik, és mit sem tudnak a lengyeleknek nyújtott magyar segítségről. A közös konferencia fő célja éppen ennek tudatosítása, ezt a segítséget szeretné feleleveníteni kiállítások, publikációk, magyar újságokban is publikálandó mellékletek formájában. "Nem eléggé használjuk ki ezt a hatalmas tőkét a kétoldalú kapcsolatokban" - hangsúlyozta Przewoznik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05