A múzeumokat is elérte a gazdasági válság
2009. április 11. 12:40 MTI
Kétmillió euró (580 millió forint) három hónap alatt - egyelőre ennyi a vesztesége a bécsi Albertina múzeumnak (amely Monet és Renoir kiemelkedő impresszionista munkáinak ad otthont), mert a pénzügyi válság elvitte néhány legbőkezűbb szponzorát.
Korábban
A múzeumok és más kulturális intézmények világszerte szűkös helyzetben vannak, visszafogják a kiállításokat és csökkentik a személyzetüket, hogy megbirkózzanak a csökkenő adományokkal, a takarékosabb adakozókkal és az állami finanszírozás visszafogásával. Egyes múzeumok be is zárnak. "Egyre nehezebb és nehezebb a helyzet. Évek óta a múzeumok a sor végén állnak, ha kormánypénzekről van szó, így tudjuk, hogy milyen nehéz a helyzet. Viszont a válság hatással lesz az egész kulturális területre" - hangsúlyozta Elizabeta Petrusa Strukelj, a NEMO elnevezésű európai múzeumhálózat vezetője.
Az Albertina jól illusztrálja, hogy a pénzügyi válság miként fordítja vissza azt a trendet, amikor a múzeumok globálisan a magánszponzorálás hullámára támaszkodnak a fejlődésükhöz. A 200 éves gyűjteménye, amely magában foglalja Pablo Picasso munkáit és a világ egyik legnagyobb rajzkollekcióját, korábban hasznot húzott a fellendülésből, amikor a tehetősektől özönlöttek hozzá az adományok.
"A pénzügyi válság nagyon nagy mértékben érintett bennünket. Kevesebb mint 100 nagy patrónusunk van és őket megviselte a krízis. Az állami pénzek mellett az adományozók segítenek a kiállítások finanszírozásában és a művészeti gyűjtemény fenntartásában" - nyilatkozta Klaus Albrecht Schröder igazgató. Az Albertinának így magának kell fedeznie évi 18 millió eurós költségeinek több mint a kétharmadát, és már belekezdett egy távolba mutató megtakarítási programba.
Mivel sok ügyletet két évre előre írnak alá, időeltolódás van a válság kitörésében és ez tükröződik a szponzorálásban - állapította meg Colin Tweedy, a londoni Arts and Business hálózat és tanácsadó cég vezetője. Mint elmondta, a legtöbb nagyvállalati szponzor betartja a szerződéseit, amikor azonban ezek az ügyletek kifutnak, vagy amikor az intézmények új szponzorokat keresnek, akkor nehéz helyzetbe kerülhetnek. "Az emberek úgy gondolják, hogy 2009 még biztonságos év lesz a szponzorálások számára, a valóságos problémák így 2010-ben és 2011-ben érintik az intézményeket" - hangsúlyozta Tweedy.
Az Arts and Business kutatása szerint a vállalati befektetések már csökkenni kezdtek a művészetekben. A látogatók száma és az összeg, amelyet elköltenek az üzletekben és a kávézókban szintén várhatóan esik. "A turisták nem tudják megengedni maguknak a repülőutat vagy félnek elhagyni az állásukat, így nem jönnek szabadságra és a múzeumokba" - magyarázta Julia Flunger, a bécsi Belvedere palota marketing vezetője. A Belvedere, ahol a világ legnagyobb Gustav Klimt gyűjteménye van, mintegy 800 ezer látogatót vonzott 2008-ban, és Flunger szerint meg fogja érezni azt az űrt, amelyet a bőkezű amerikai látogatók hagynak maguk után, amikor csökkentik európai utazásaikat.
Természetesen a galériák és a múzeumok nincsenek egyedül. A művészek közössége attól tart, hogy ha a finanszírozás elapad, az a kisebb, jobban szakosított intézményeket fogja sújtani: Berlinben a politikai fotográfia Cicero galériája így két és fél év után zárt be. A Belvedere is változtatni kényszerül szponzorálási taktikáján. "Ez sokkal nehezebb munka, több hívásra van szükség és a kisebb halak után kell menni ebben a pillanatban" - hangsúlyozta Flunger. "Nem merek felkérni egy olyan vállalatot a támogatásunkra, amelyről tudom, hogy állásokat szüntetett meg" - tette hozzá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap