Feljövőben a kisebbségkutatás
2009. február 5. 12:16
Bemutatták szerdán az MTA Kisebbségkutató Intézet öt új kiadványát, amelyek Romsics Ignác történész szerint azt bizonyítják, hogy mára a kisebbségkutatás a történettudomány egyik legfejlődőbb ágává vált.
Romsics Ignác a Kisebbségi magyar közösségek a 20. században című kötetet, Rainer M. János Stefano Bottonitól a Sztálin a székelyeknél. A Magyar Autonóm Tartomány története 1952-1960, Máthé Jánostól pedig a Magyarhermány kronológiája 1944-1964 című munkát méltatta. Pritz Pál Eiler Ferencnek Kisebbségvédelem és revízió. Magyar törekvések az Európai Nemzetiségi Kongresszuson (1925-1939), Ablonczy Balázs Tóth Ágnesnek Hazatértek - A németországi kitelepítésből visszatért magyarországi németek megpróbáltatásainak emlékezete címmel megjelentett könyvét mutatta be.
Romsics Ignác akadémikus a Kisebbségi magyar közösségek a 20. században című kötetről azt mondta, hogy az nem hagyományos értelemben vett monográfia, hanem a felsőoktatásban és a középiskolai oktatásban segédkönyvként is használható munka. Kritikaként fogalmazta meg, hogy a Kárpát-medencei zsidóság és cigányság történetéről külön fejezetben is meg lehetett volna emlékezni.
Rainer M. János, az 1956-os Intézet főigazgatója Stefano Bottoni művéről többek között elmondta: a Magyar Autonóm Tartomány kialakítása jó alkalom volt a román kommunista párton belüli leszámoláshoz, melynek során - a keleti blokk országaiban egyedülálló módon - a Moszkvához hű erőket távolították el a vezetésből. Ennek lett a következménye, hogy Románia a szovjet szatellitállamok közül önálló útra tért, sőt 1955-ben azt is "megengedhette magának", hogy az SZKP első titkárától, Hruscsovtól kérje katonáinak kivonását.
Pritz Pál rövid tudománytörténeti értékeléssel kezdte Eiler Ferenc könyvének ismertetését. Felhívta a figyelmet, hogy a kongresszust eddig már több megközelítésből vizsgálták, és az egykori nyugati, illetve keleti blokk történészei homlokegyenest más álláspontra helyezkedtek. Éppen ezért örvendetesnek tartja, hogy a magyar közönség is megismerkedhet ezzel a szervezettel, mivel a hazai szakirodalomban kevés szerepet kapott az Európai Nemzetiségi Kongresszus. A külügyminisztérium és Bethlen István jó lehetőséget látott, hogy a revíziós törekvéseket ezen a fórumon is képviseljék.
A magyarországi németek kitelepítésével kapcsolatban több munka is napvilágot látott már, ugyanakkor a személyes élmények ilyen mélységű közzététele még hiányzott. Ablonczy Balázs értékelésében kiemelte, hogy a magyar történelem ezen tragikus eseményét sokszor csak ezek segítségével lehet rekonstruálni, mivel erről a levéltári források számos esetben kevés információt árulnak el. Tóth Ágnes interjúalanyai megrendítően idézték fel a velük történteket, a személyes tragédiákat évtizedekig nem beszélhették ki magukból.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2015
- Az amerikai elnökök rettegett ellensége: a "húszéves átok"
- Különös kapcsolatban állt az égiekkel "Erdély Gödöllője"
- „A halál oka ismeretlen” - rejtélyes halálesetek a szocializmus évtizedeiből
- Aki egy ültő helyében száz kisfröccsöt is megivott
- Különös halálesetek a tudomány és a művészet világából
- Férfiaktok és romantikus novellák - hét diktátor furcsa hobbival
- Mit keresett Buffalo Bill Magyarországon?
- Ami kenterbe veri a Trónok harcát: Árpád-házi rémhistóriák
- Az athéni, akinek a fejére esett egy teknős
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.