Újabb latin kézirat került az internetre
2008. december 4. 07:53
Egy igazán különleges 12. századi kéziratot digitalizáltak, és tettek a napokban mindenki számára elérhetővé és böngészhetővé a Wales-i Nemzeti Könyvtár oldalán.
A De Natura Rerum című tudományos traktátumot a Northumbriából származó teológus, filozófus és történész, Beda Venerabilis (672-735) készítette. A történetíróként, és tudományos művek szerzőjeként ismert angolszász férfi élete javát Wearmouth és Jarrow monostoraiban töltötte. 692-ben lett diakónus lett, majd 703-ban pappá szentelték. Munkássága alapján a kutatók egyértelműnek tartják, hogy kora minden jelentős tudományos könyvéhez hozzáférhetett: a monostorokban - a kor Angliájának legnagyobb hasonló gyűjteményeként - 3-500 könyv lehetett.
Beda több teológiai, történeti és tudományos szöveget írt, így az ő nevéhez fűződik a Historia ecclesiastica gentis Anglorum (Anglia egyháztörténete), amely Julius Caesar - a műben ő az angolok apja nevet kapta - megérkezésétől 731-ig mutatja be a szigetország történetét. A durhami székesegyházban eltemetett férfi nem sokkal halála után kapta meg a Venerabilis (Tiszteletreméltó) jelzőt, míg szentté 1889-ben avatták.
A most digitalizált kézirat, a De natura rerum a természettudomány világába kalauzol, és abban a kortárs világ ismeretanyagát találjuk. A pergamenre írt lapok a 17. században egy észak-walesi könyvtárban, Dolgellauban kerültek elő, majd az 1920-as években kerültek a Wales-i Nemzeti Könyvtár kollekciójába.
További részletek Beda életéről
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap