Színes pusztítás az első világháborúból
2008. november 26. 11:49 Spiegel Online
Kilencven évvel ezelőtt ért véget a Nagy Háború: egy ennek apropóján, most megjelent könyv a konfliktusról készített, korábban ismeretlen színes képeket mutatja be. A német fotók különleges betekintést nyújtanak a pusztítás éveinek világába.
Az első világháború kapcsán a legtöbben csak a fekete-fehér képekre emlékezünk. Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, ez a megközelítés nem feltétlen igaz, hiszen nagyon sok képet ismerünk, amelyek színesben mutatják be az egykori vérontás mindennapjait.
Peter Walther történész legújabb könyvében (Endzeit Europa. Ein Kollektives Tagebuch deustchsprachiger Schriftsteller) Hands Hilderbrand fényképész háborús fotóit gyűjtötte össze, amiket korábban sehol máshol nem mutattak be. A képek egy földöntúli világot mutatnak be: a katonák a legtöbbször kihalt, és teljesen elpusztított vidéken pózolnak a kamerának.
Színes fényképeket már a 19. század végétől készítettek, ám a történészek eddig nem sok képet ismertek az első világháborúról. Ilyenek voltak Jules Gervais-Courtellemont fotói, aki a Marne és Verdun menti küzdelmeket örökítette meg. A mostani könyv azonban arra világít rá, hogy a németek is készítettek ilyen alkotásokat, méghozzá pontosan ugyanolyan autokróm technikával, mint a franciák.
A német hadsereg 19 fényképészt nevezett ki a háború dokumentálására, ám közülük csak Hildenbrand nevéhez köthetők színes képek: azok az 1915-16-os elzászi mindennapokat mutatják be. Bár a fotókon álló alakokat láthatunk, a beállítások nem a cenzúra vagy a háborús propaganda művei - állítja a könyv. A korlátok ugyanis főként arra vonatkoztak, hogy nem lehetett fegyvereket, vagy stratégiailag fontos területeket, építményeket fotózni.
Hasonló képek a második világháborúban is készültek, az adott kormányzatok azonban egytől egyig cenzúrázták és megsemmisítették azokat, nehogy negatív hatással legyenek a közvéleményre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05