Katasztrofális a német diákok történelmi tudása
2008. július 31. 11:01
Willy Brandt az egykori NDK híres politikusa volt, Erich Honecker idején mindig is demokratikus választásokat tartottak - ilyeneket és hasonló dolgokat gondolnak a német diákok hazájuk történelméről.
Korábban
Most akkor melyik oldalon is áll? |
Ezek talán a legmegdöbbentőbb válaszok abból a felmérésből, amelyet az egyik legtekintélyesebb berlini egyetem szakértői kelet- és nyugatnémet diákok körében végeztek, s amelyből egyértelműen kitűnt: az egykori NDK-val kapcsolatos ismeretek a legenyhébben szólva is rendkívül hiányosak a mai gimnazisták körében.
Ami pedig ezen túl is még meglepetésként szolgált: a nyugati tartományokban a diákok egy fokkal azért többet tudtak a volt kommunista államról, mint az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományok középiskolás fiataljai.
Az ismeretek hiánya egyformán vonatkozott az akkori időszak legnevesebb politikusaira, valamint a főbb eseményekre, például a hírhedt berlini fal "felhúzására". A reprezentatív módon megkérdezett több ezer diák jelentős részének fogalma sem volt arról, hogy ki is építette 1961-ben a falat. Sokan az akkori nyugatnémet kormányra, többen pedig a nyugati szövetségesekre tippeltek.
A megkérdezettek csaknem fele vallotta azt, hogy az NDK nem diktatúra volt, hanem egyfajta "szociális paradicsom." Igaz, hogy körülbelül ugyanennyi válaszadó azt sem tudta, hogy egyáltalán mi a különbség a diktatúra és a demokrácia között. A "tudatlanok" száma jóval magasabb volt az egykori Kelet-Berlinben, azaz a főváros keleti felében, s a volt NDK-s Brandenburg tartományban, mint például Nyugat-Berlinben, valamint az ugyancsak nyugati Bajorországban vagy épp Észak-Rajna-Vesztfáliában.
A szakértők számára a legsokkolóbb válasz mégis csak az volt, hogy a Nobel-békedíjas egykori nyugatnémet kancellárt, Willy Brandtot keleten is, nyugaton is jelentős számban "az NDK politikusaként" említették.
A felmérés értékelése, illetve a következtetések levonása még hátra van, néhány vélemény azonban már megfogalmazódott. Ami a keletnémet "tudatlansági túlsúlyt" illeti, azzal kapcsolatban például az: azok a fiatalok, akik az NDK összeomlása után születtek, ismereteiket elsősorban otthonról szerezték. S a szülők, valamint a nagyszülők még mindig sokkal inkább a pozitív, mind a negatív élményeket idézik fel. Nem csoda hát, hogy a keleti tartományokért felelős német miniszter, Wolfgang Tiefensee elsősorban a szülőkhöz apellált, kérve őket: meséljenek csak az egykori szép élményekről, de a valós életről is az egykori fal, illetve a szögesdrót mögött.
A legszomorúbb és általánosítható következtetést azonban Bernd Neumann kulturális miniszter fogalmazta meg. Neumann szerint lehet ugyan szépíteni - vagy épp magyarázni - a dolgokat, ez azonban nem feledtetheti, hogy a középiskolákban csapnivaló a történelemoktatás.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05