Ősi kultusz a brit kereszténység születésének korából
2008. április 14. 12:00
A 7. századi Angliában egy ékszerekkel díszített vásznakba csavart nőt egy különlegesen kialakított ágyba fektettek, majd ezt az egészet a földbe temették egy angolszász temető középpontjában.
Korábban
Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy egy szabadúszó régész megtalálta Észak-Anglia egyetlen, kincsekben gazdag angolszász királyi temetkezési helyét. Az ott előkerült ékszerek - amelyek között egy nagy pajzs alakú medál -, a temető helye és alakja, ahogy az ott talált fegyverek - kések és angolszász kardok - is egytől egyig arra utalnak, hogy a nő a nemesség tagja lehetett, és egy pogány kultuszt vezetett, amikor a kereszténység épphogy csak kezdett meggyökerezni a térségben.
Stephen Sherlock, a projektet vezető régész a Discovery News-nak elmondta, hogy a kultuszra a sírok elrendezése, a használat igen rövid ideje és a központi domb kialakítása utalnak. A régész felfedezéseit a Teesside Archaeological Society legújabb jelentésében mutatta be, míg a cikk rövidebb változatát a British Archaeology című folyóirat is átvette.
A központi ágyat vas díszekkel ékesítették, míg a sírban két drágakőből készített medált is találtak arany és üveg berakásokkal, ezen kívül egy hajtű, és a korban szintén különlegesnek számító pajzs alakú medál is előkerült. A központi sír melletti temetőhely is igen értékes ékszereket tartalmaz, így a szakértők szerint oda a nő egyik udvarhölgyét, vagy rokonát temethették, míg a többi sírba szolgálóik vagy hozzátartozóik kerülhettek.
Bár a savas talaj szinte azonosíthatatlanná tette a nő maradványait, a temető kora és elhelyezkedése azonban segíthet kilétének megfejtésében. Sherlock szerint lehetséges, hogy Ethelburgát, Northumbria egykori királyának feleségét rejtheti a sír, aki megkeresztelkedett, majd később szentként tisztelték. Egy másik jelölt Eanflaed, Oswiu király felesége, vagy a pár lánya, Aelflaed lehetnek.
Mike Pitts régész, a British Archaeology szerkesztője szerint a temető egy igen érdekes korszakba, a kereszténység és más vallások közti küzdelmek korába kalauzol, amikor az új vallás szép lassan egyaránt domináns lett a vallási gondolkodásban, politikában és társadalomban is. A temető létesítése korában, 657 körül emelték a közeli apátságot is; Pitt szerint ez volt a brit kereszténység fordulópontja is. Ezért a most talált temető igencsak érdekes, hiszen az egy olyan pogány temető lehet, amihez csak a viking hajótemetők hasonlíthatók, csakhogy ennek egy nő volt a középpontjában.
A kutatók hamarosan folytatják a temető környékének vizsgálatát és reményeik szerint a közelben a kor angolszász településének maradványait is feltárhatják majd.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05