Online adatbázisban az elveszett orosz műkincsek
2008. február 13. 13:00
Az orosz kormányzat egy nemrég elindított műkincsvadász oldallal szeretné visszaszerezni azt a 46 ezer műtárgyat, amelynek a második világháború során veszett nyoma.
Korábban
Pár napja egy új online adatbázis segíti a kutatókat, bűnüldözési ügynökségeket, és a műkincspiac tagjait, hogy megtalálják az elveszett orosz műkincseket - számolt be róla a Kulturális és Filmművészeti Szövetségi Ügynökség. A http://www.lostart.ru oldal jelenleg oroszul érhető el, az adatbázisba a 13 múzeumból eltűnt 46 ezer műtárgy, 3541 könyvritkaság, kézirat és levél adatai kerültek be. A szervezők szerint a harcok során további 1,1 millió levéltári dokumentumnak is nyoma veszett.
A háború során a legnagyobb veszteség a szentpétervári - akkor leningrádi - múzeumokat érte: a Carszkoje Szelo Állami Múzeumból 13216 műtárgynak veszett nyoma, a Pavlovszk Állami Múzeumból 7306 darabot vittek el, a Peterhof Állami Múzeumból 2149 tárgy tűnt el, míg a Gatchina Múzeumban 9185 elveszett tárgyat számoltak össze. A Tretyakov Galéria katalógusa szerint onnan 37 festménynek veszett nyoma. Bár a németek Moszkvába sosem jutottak el, 38 Tretyakov alkotás azért tűnhetett el, mert a kor európai nagyvárosainak szovjet nagykövetségeinek adták kölcsön azokat. Az Orosz Állami Múzeum 107 tárgyat tart nyilván háborús veszteségként.
Az adatbázisról szóló tudósítások azonban mintha megfeledkeznének arról, hogy a nagy felhajtás, és az orosz állam erejét demonstráló akciók mögött a mai napig megoldatlan problémák állnak. A Vörös Hadsereg ugyanis kilépve az egykori szovjet határok mögül szisztematikusan kifosztotta és lerombolta mindazt, amit korábban a náciknak nem sikerült, és vittek mindent, ami csak mozdítható volt. Ezek egy részét, így például a pergamoni oltárt, vagy pár évvel ezelőtt a sárospataki könyveket később visszaadták, ám az orosz múzeumok és közintézmények a mai napig igen sok hasonlóképp zsákmányolt tárgyat őriznek, amelyek valódi tulajdonjogáról egy 1998-as törvény értelmében hallani sem akarnak. Vilkov szavai szerint: "ezzel kompenzálhatjuk az orosz veszteségeket".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20