Ez volt az év: 2007 legjobb történelmi hírei
2007. december 28. 12:00
Kalózok, kémek és gyilkosok hajszolták egymást idei híreinkben, amelyekből olvasóink a legújabb történeti szenzációk mellett a hazai ásatási és kutatási szenzációkról is értesülhettek.
Korábban
Egy történészverés nyomában
A világ negyedik legtöbbet fogyasztott élelmiszerének története rejtélyekkel teli: a földből kiásott gumókat az inkák istenítették, míg az írek az éhség miatt átkozták. Egy új kutatás a modern burgonya eredetének vizsgálata során váratlan eredményre jutott: a haszonnövény európai megjelenésekor meglehetősen kacskaringós utat járt be.
Miért pont ez: igazi ritkaságnak számítanak azok az igen fontos, a történeti szenzációk világától távol álló kultúr- és gasztronómiatörténeti kutatások, amelyek a mindennapok növényeinek történetét elemzik. Mivel 2008 a krumpli éve lesz, bemelegítésnek jó lesz megtudni valamit a történetéről is.
Az 56 éves Felipe Fernandez-Armesto állítása szerint "szörnyű erőszak" áldozata lett, amikor véletlenül rossz helyen kelt át az úttesten Atlantában (Georgia), és nem vette észre, hogy egy rendőr megállásra szólítja fel. Az alacsony, szemüveges professzor még azt is állítja, hogy öt rendőr a földre teperte, miután Kevin Leonpacher elgáncsolta. Sebbel a homlokán kísérték be a rendőrőrsre, ahol azzal vádolták, hogy nem tett eleget a rendőri utasításnak, és fizikai ellenállást tanúsított a rendőrökkel szemben.
Miért pont ez: a történészek viszonylag ritkán szerepelnek a hírekben, bár ezen beszámoló alapján csak remélni tudjuk, hogy ez így is marad.
Dombóváron, a volt vágóhíd területén tereprendezési munkák során régészeti leletek sokasága került elő a kőkortól az Árpád-korig. Ezek közül a középkorban állva eltemetett férfi és nő alig ötszáz éves csontváza komoly fejtörést okozott a régészek számára. Az eredményekről Szabó Géza régész küldött beszámolót a Múlt-kornak.
Miért pont ez: az idei év egyik legnagyobb, ám igen kevés visszhangot kapott hazai régészeti szenzációja volt.
Brit kutatók 5000 évvel ezelőtt használ gyógyszerek titkát keresve utaztak Egyiptomba, majd hazatérve izgalmas felvetéssel álltak elő: cannabis-származékokat használt az ókori orvostudomány. Az új kutatás eredményei mellett a vadkender évezredes történetének is utánanéztünk.
Miért pont ez: a vadkender használata évtizedek óta folyamatosan a viták kereszttüzében áll, nem volt ez másként 2007-ben sem. Rövid összeállításunk állásfoglalás helyett a kérdés megértését segítheti.
Az amerikai elnök születésének 90. évfordulójához időzítve egyszerre két vaskos könyv is napvilágot látott az Egyesült Államokban: az egyik nevetség tárgyává teszi a Warren-bizottság magányos gyilkos-elméletét, a másik pedig "végérvényesen" kizárja az összeesküvés lehetőségét.
Miért pont ez: az egyik legkomolyabb összeesküvés-elmélet kapcsolódik a 40 éve történt eseményhez, amelynek valódi okait ma is csak találgathatjuk. Összeállításunk a legújabb kutatási eredményeket vonultatta fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap