Véget érhet a vita Machu Picchu kincseiről
2007. augusztus 29. 13:00
A Yale Egyetem engedélyezte a perui szakembereknek, hogy áttekintsék a Hiram Bingham által közel egy évszázada felfedezett Machu Picchu inka fellegvárából származó leletek teljes leltárát.
Korábban
A vita széles körű tiltakozást váltott ki Peruban, felháborodást keltett a National Geographic Társaságban, valamint neves régészek körében is. A nyár elején a New York Times címlapján foglalkozott a botránnyal, amely heves indulatokat váltott ki Peruban is. A vita hevében Richard Burger professzor, a leletek kezelője azzal vádolta meg Peru korábbi first ladyjét, hogy politikai ügyként kezeli a leletek ügyét, elfelejtve, hogy nagyobb biztonságban vannak New Havenben, mint Dél-Amerikában. Burger azóta már egy perui ásatáson dolgozik, ami a két ország közötti javuló kapcsolatokat is jelzi.
A nemrég hivatalba lépett Alan García kormánya fordulatot hozott a korábbi perui elnök, Alejandro Toledo politikájával szemben. "A találkozókon valódi előrelépések történtek. Tavaly óta megváltoztak a dolgok: új kormány van, új nagykövet és új politika" - mondta Vladimir Kocerha, a washingtoni Perui Nagykövetség sajtófőnöke. Arra a kérdésre, hogy Peru beperelné-e a Yale Egyetemet, ha követeléseit nem teljesíti, Kochera nemleges választ adott. "Miért perelnénk be a Yale-t, ha tárgyalhatunk vele? Ez az ötlet az előző kormánytól származik, de mi nem kívánjuk folytatni ezt a politikát."
2007 június elején Garcia elnök megbízta a Harvardon végzett Hernán Garrido-Lecca építésügyi minisztert, hogy vegye fel a kapcsolatot a Yale Egyetemmel. A Yale képviselői szerint a tárgyalások baráti hangnemben folynak, de cáfolták, hogy visszaadnák Perunak a ritka és értékes ékszerek, ereklyék és emberi maradványok feletti rendelkezés jogát. A tárgyalások azután kezdődtek el újra, miután Richard Levin, a Yale elnöke levelet írt az új perui elnöknek. "Júniusban előrelépést tettünk, és szeptemberben további előrelépések várhatóak, amikor egy perui delegáció érkezik a tárgyalások folytatására" - mondta Levin.
A Yale ígérete, hogy leltárt készít a leletekről, akkor került nyilvánosságra, amikor Karen Hughes, az USA Külügyminisztériumának kulturális diplomáciáért felelős államtitkára nemrég hivatalos látogatásra Peruba érkezett. A látogatás során azt is bejelentették, hogy az Egyesült Államok visszaadja Perunak azokat a prekolumbián tárgyi emlékeket, amelyeket a két ország közötti csempészet elleni egyezmény megkötése után hoztak be az országba.
A készlet megtekintésének engedélyezése nagy előrelépés a Yale részéről. "Ha a tudósítások igazak, akkor ez a Yale jóakaratát bizonyítja. Hogy az ajánlatot Peru elfogadja-e vagy sem, az már más kérdés. Nem lehet tudni, mi lesz a következő lépés" - mondta Chris Heaney, aki Fulbright ösztöndíjasként kísérte figyelemmel az eddigi vitát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap