Játékos kísérlettel a régészeti módszertan nyomában
2007. március 21. 11:45
Korábban
Mit árul el a mai korról egy teherautó?
Az angol statisztikák megerősítik, |
A feltárási módszerek a jármű esetében megszokottak voltak, ha a talált tárgyak nem is. A gépeknek is jellegzetes rétegtana van, vagyis meghatározott módon lehet szétszerelni őket. Mindegyik darab kapcsolódik az utána következőhöz. Szerencsés esetben rendelkezésünkre áll egy használati útmutató, amely megmutatja a munka folyamatát. Az, hogy nem csak a dátum, hanem a gyártás helye is rajta volt a főbb alkatrészeken, váratlan jutalom volt!
Az egyes részeket eltávolították, megvizsgálták, lefényképezték és dokumentálták. Minden darab korát, állapotát és egyéb jellemzőit feljegyezték, és összehasonlították az ugyanolyan, de jó állapotban lévő részekkel. A legtöbb alkatrész eredeti és jól karbantartott volt. Ha cserére volt szükség, akkor mindig Ford alkatrészeket használtak, és nem olcsó pótlékokat. A legtöbb darab vadonatúj volt. Végül a motor szétszedésére került sor. A burkolat szinte tökéletes állapotban volt, kissé elhasználtabbnak tűnt a vezérmű, a dugattyú és a szelepek. Az olajtartóban nem voltak fémdarabok, ami arra enged következtetni, hogy az olajat rendszeresen cserélték. Arra is találtak bizonyítékot, hogy a motort javítás céljából egyszer már szétszerelték. Minden jel arra mutatott, hogy a motort jól és rendszeresen karbantartották.
A kutatók végül arra jutottak, hogy a járművel szemben különböző magatartások figyelhetők meg. A múzeum törődött a kocsival, rendszeresen ellenőriztette, kifizette a javításokat és nem spórolt az alkatrészeken. A használók napi kapcsolatban álltak az autóval. Nehéz tárgyakat szállítottak benne, a szakadt ülésen ültek, és megtanulták a teherautó vezetéséhez szükséges apró trükköket. A teherautó a vezetés számára eszköz volt, a használók számára pedig "csak egy öreg teherautó".
A szakemberek végül feltették a kérdést: "Néha megkérdeztük magunktól, miért éppen egy teherautó? Válaszunk az volt, miért ne! Ahogy már korábban említettük, a régészet az anyagi kultúrán keresztül jut el a megértéshez. Ez az anyagi kultúra lehet egy teherautó, egy ősi árok vagy település. A leleteink talán nem nyújtanak meglepő felfedezéseket, de ez az ősi lelőhelyek esetében sem fordul elő túl gyakran. Sokat tanultunk a teherautóról, és annak használatáról; tanultunk egy keveset erről a típusról; de a legfontosabb, hogy ezzel valamit elindítottunk. Bármi, ami az embereket arra ösztönzi, hogy a régészet természetéről és céljáról vitázzanak, csak jó lehet."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap