Fény derült Agatha Christie titkára
2006. október 24. 12:30
Agatha Christie életének egyik legnagyobb rejtélyét fejtette meg egy most megjelent életrajz. A szerző szerint az írónő híres 11 napos eltűnése mögött egy különleges amnézia állt.
Korábban
Akinek az élete is krimikbe illett
1926. december 3-ának estéjén az írónő kocsiba ült, és elhajtott Styles-i otthonából, anélkül, hogy erről korábban bárkit értesített volna. Autóját később üresen találták a Guilforfhoz közeli Newlands Cornernél, és az írónőnek sehol nem találták nyomát. Angliában a következő két hét során az eset minden krimirajongó fantáziáját megmozgatta, hiszen az eltűnés körülményei pont olyanok voltak, mintha az írónő szándékosan állította volna be azokat. Az amatőr detektívek hamar elméletekkel is szolgáltak: egyesek szerint az írónő egy közeli forrásba ölte magát, míg mások szerint az eltűnést hűtlen férje, Archie Christie rendezte meg, aki valójában megölette feleségét.
A rendőrségre hamarosan kormányzati nyomás nehezedett, hogy találják meg az írónőt. Mivel a Scotland Yard teljesen tanácstalan volt, ezért az ügy megoldásába a bűn szakavatott ismerőit, Christie híres kollégáit is bevonták. Így a híres Sherlock Holmes szülőatyja, Sir Arthur Conan Doyle és Dorothy L Sayers, a Lord Peter Wimsey kalandjait papírra vető írónő is részt vett a nyomozásban. Doyle az ügyet természetfelettinek titulálta és egy médiumhoz fordult, míg Sayers az eltűnés helyszínén vizsgálódott, amit aztán később egyik regényében fel is használt.
Christie nem sokkal később előkerült, ám ez még több rejtélyt eredményezett: a nyomozók kiderítették, hogy az írónő Teresa Neele néven beköltözött egy Harrogate-i fürdő hoteljébe, ahol olvasta a napilapokat is, de abban saját eltűnését sem ismert fel.
Az esetet többféleképp magyarázták. Egyesek szerint Christie autóbalesetet szenvedett, és ezért nem emlékezett semmire. Egy másik feltételezés szerint pedig az egészet tudatosan tervelte ki, hogy ezzel is megakadályozza férje tervezett légyottját annak szeretőjével.
A korábban orvosként praktizáló Norman szerint azonban az ügy jóval összetettebb: az írónő egy fuga állapotnak is nevezett pszichogén amnéziába esett, amelyet valamilyen trauma vagy komoly depresszió okozhatott. Ez Norman szerint azt jelenti, hogy az írónő a 11 nap alatt egy olyan transzszerű állapotban volt, amikor nem tudott magáról.
A könyv bemutatja azt is, hogy az írónő később feldolgozta akkori kétségbeesését: alig másfél évvel az eset után elvált Christie-től, és hozzáment Sir Max Mallowan régészhez.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap