2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Évekig is eltarthat II. János Pál pápa szentté avatása

2005. július 4. 10:13

Camillo Ruini bíboros, a bíborosi testület dékánja június 28-án a Lateráni Bazilikában megnyitotta az egyházmegyei eljárást Karol Wojtyla pápa `életéről, erényeiről és szentségének híréről`. Az eljárás évekig is eltarthat.

Pápaság a Múlt-koron

II. János Pál mindennapjai képekben
Magyar honlap indult II. János Pál pápáról
Nem maradnak titokban a konklávén történtek
A pápaválasztás ősi hagyománya
Az ellenpápaság
Ezzel az egyháztörténet egyik leghosszabban uralkodó pápáját, ha nem is azonnal, és nem is a szokásos eljárás lefolytatása nélkül, de boldoggá avatják. XVI. Benedek pápa azonban jelentősen lerövidítette az eljárást. Míg ugyanis a II. Vatikáni Zsinatot (1962-1965) megelőzően a boldoggá avatási eljárás leghamarabb csak a jelölt halála után 25 évvel kezdődhetett el és a ma is érvényes szabályok szerint is legalább öt évig kell tartania, addig XVI. Benedek jelentősen lerövidítette a várakozási időt elődjének estében, mint ahogyan azt II. János Pál pápa Kalkuttai Teréz Anya esetében tette. Míg azonban a Nobel-Békedíjas apácánál egy év volt a várakozási idő, addig II. János Pál esetében csupán 87 nap.

"Santo subito", "Gyorsan szentté avatni" - követelték tízezrek a római Szent Péter téren az április 2-án elhunyt II. János Pál pápa lelki üdvéért bemutatott szentmisén. Ilyen értelmű, püspökök és bíborosok által is aláírt petíciót juttattak el a bíborosi kollégium akkori dékánjához, Joseph Ratzinger bíboroshoz. Amikor pedig 17 napra rá pápává választották, Ratzinger - most már XVI. Benedek pápa - egyik legelső ténykedése elődje boldoggá avatási eljárása meggyorsításának bejelentése volt.

A boldoggá avatási eljárás azzal kezdődik, hogy a Lateráni Bazilikában felolvassák az eljárást lefolytató bíróság kinevezéséről szóló dekrétumot. Ez a bíróság fogja a következő hónapokban meghallgatni a tanúkat és tanulmányozni a "Karol Vojtyla, Isten szolgálaja" életéről szóló dokumentumokat. Szlavomir Oder lengyel pap, a boldoggá avatási eljárás posztulátora, a tanúk névsorának ismertetését és azok eskütételét követően maga is eskűt tesz. A posztulátorhoz már eddig is az elhunyt pápa erényeit bizonyító levelek és E-mailek lavinája érkezett - miután Rómában és Krakkóban a templomok kapujára kifüggesztett hirdetésekben kérte, hogy jelentkezzenek, akiknek mondanivalójuk van -, de a boldoggá avatáshoz legalább egy "csoda" bizonyítása is szükséges.

Az eljárás évekig is eltarthat, feltéve, ha a hivatalban lévő pápa nem tesz további engedményeket. A "Tiberis Custos" elnevezésű olasz kulturális egyesület eredeti javaslatot juttatott el Ruini bíboroshoz: ismerjék el mártírnak II. János Pált, elvégre az 1981-ben ellene elkövetett merénylet során vérét ontotta a hitéért. Mártírok boldoggá avatásához pedig nem szükséges legalább egy csodás gyógyulás bizonyítása. Ha kevéssé valószínű is, hogy XVI. Benedek pápa elfogadja ezt a javaslatot, egy másik "kivétel" valószínűbbnek tűnik. A jelenleg érvényben lévő vatikáni gyakorlat szerint ugyanis az ünnepélyes boldoggá avatási szertartást nem a pápa végzi, hanem a boldoggá avatási kongregáció prefektusa. Elődje esetében XVI. Benedek kivételt tehetne ez alól.

(Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!