A gödöllői művésztelep alapítója
2005. június 9. 12:35 Lukácsi Attila
Sorozatunk legújabb részében Kőrösfői Kriesch Aladár festőművész (1863-1920) sírjához látogatunk Gödöllőre. A fővárosból származó, majd onnan Gödöllőre költöző Kőrösfői hozta létre a szecesszió legfontosabb honi műhelyeként számon tartott művésztelepet.
Korábban
A kivitelezésben csakhamar társakra lelt Nagy Sándor festőművész, és Thoroczkai Wigand Ede építész személyében. Még ebben az évben meg is alakult a művésztelep, amelyben az angol preraffaeliták hatására a középkori kézművesség technikai eljárásait igyekeztek felújítani. Amikor pedig 1904-ben a németeleméri szőnyeggyártól a Kovalszky Sarolta vezette szövőműhely is Gödöllőre települt, a művésztelep működésének középpontjába a szövőtevékenység került. Még állami támogatást is sikerült szerezniük, így 1907-ben a szövőműhely, majd szövőiskola lett az Országos Iparművészeti Iskola tanműhelye.
Ebben az időben a művésztelep már művészek sokaságát vonzotta. Itt élt többek között a svéd Leo Belmonte, Frecskay Endre, Erdei Viktor, Undi Mariska, a festődinasztiát alapító Remsey Jenő György. A művésztelepen tanult a francia konzul fia, a festőművész Charles de Fontenay is. A telep építész tagjai (Medgyaszay István és Thoroczkai Wigand Ede) csak a közös munkák és eszmék révén kapcsolódtak a művésztelephez.
Gödöllő minden műfajnak otthont adott. A grafikának, könyvillusztrációnak éppúgy, mint a bőr-, fa-, és üvegmunkáknak, mozaiknak, faliszőnyeg-tervezésnek. Volt szobrász és kerámiaműhelyük is. A képzőművészet, az építészet, a zene, a tánc, az irodalom éppúgy központi szerepet játszott a telep életében, mint a ház, a kert, a műhely, a család, a gyermeknevelés. Sajátos, tolsztojiánus, egészségre törekvő, természetközeli életmódjuk pedig a művészettel szemben is elsőbbséget élvezett. Valamennyi művész a szecesszió nemzetivé tételében látta az alkotás jövőjét, a népművészet által inspirálva. Népművészeti gyűjtőutakon vettek részt, lerajzolták a különböző régiók (Erdély, Dunántúl, Alföld) népviseleteit, jellegzetes épületeit, sőt tájait is.
Kőrösfői-Kriesch Aladár: Halottak napja (1910) Magyar Nemzeti Galéria |
A művésztelepieket nemcsak a közös életmód, és a közös kiállítások jellemezték, hanem a közös munkák is. A művészeknek, így Kőrösfőinek azonban akad számos önálló munkája is. Ő készítette az Országház ebédlőtermének freskóit, és a Zeneakadémia faliképeit is. Tehetsége e területen bontakozott ki igazán, bár foglalkozott szobrászattal, üveg-, és gobelinművészettel, sőt mozaikokat is készített (Például a Kerepesi temető árkádos sírboltjainak kupolamozaikjait). Megjelentek művészetelméleti írásai is, és az Iparművészeti Iskola tanára volt. Arcképeit a lélekábrázolás finomsága jellemzi, erre leánya arcképe a legjobb példa.
Kőrösfői 1920-ban halt meg, először azonban a Kerepesi temetőben temették el. Hamvai innen kerültek Gödöllőre. Halála után a művésztelep hanyatlásnak indult, majd meg is szűnt. Ma már csak néhány ház látható belőle. A temetőben lévő további sírok közül érdemes megemlíteni még a történetíró Márki Sándorét, a költő Mécs László jelképes sírkövét, valamint az isaszegi csata ágyút formázó hősi emlékművét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap