Az igazi horrortörténet, amely a Moby Dicket inspirálta
2015. december 11. 17:58
Korábban
Bálnatámadás
A matrózok elbeszélése szerint a felbukkanó ámbráscet két-három vízsugarat lövellt ki (egyébként a bálna meleg párát fúj ki orrnyílásából a szabadba, amely a hideg levegőn azonnal lecsapódik, és messziről úgy tűnik, mintha az állat vízsugarat lövellne ki), majd az óriás egyenesen az Essex felé tartott. A fejével nekiment a hajónak, nem kis lyukat ütve annak oldalán, „a matrózok pedig mind egy szálig eldőltek”. A bálna átúszott a vitorlás alatt, és a legénység tisztán látta, amint „megzavarodva a dühtől állkapcsát többször a hajónak ütötte”, emlékezett vissza Chase.
Aztán a bálna eltűnt. A matrózok a lesiettek a fedélközbe, és ádáz harcot vívtak, hogy a betörő vizet kiszivattyúzzák, a rést pedig eltömjék. Néhány perc múlva a cet ismét feltűnt, és még gyorsabb sebességgel a horgony közelében ment neki a hajó oldalának. A víz ellenállhatatlanul tört be a hajóba, a szivattyúzás csak lassítani tudta a beáramlást addig, amíg a többiek összeszedték a fontos navigációs eszközöket, élelmiszereket, ivóvizet, mielőtt az Essex az oldalára fordult volna.
Pollard csónakjai a távolból látták, hogy bajban van a vitorlás, így gyorsan visszaeveztek, azonban már semmi remény nem volt, hogy megmenthessék a bálnatámadás miatt hamarosan a tenger fenekére süllyedő Essexet. A matrózok még jobban megijedtek, amikor meglátták a kapitány sápadt és tanácstalan arcát. A helyzet valóban elég siralmas volt, ugyanis 20 emberre három kisebb csónak volt csupán, a legközelebbi szárazföld a polinéziai Marquises-szigeteknél, valamint a Társaság-szigeteknél volt, ide akart eljutni Pollard. Chase és a matrózok azonban meggyőzték, hogy inkább haladjanak délnek, hiszen az említett szigeteken kannibálok laknak (ez azonban csupán szóbeszéd volt). Ezt az irányt választva a távolság jóval nagyobb volt, azonban reménykedhettek abban, hogy elkapják a Passzát-szeleket, valamint nagyobb esély volt rá, hogy feltűnjön egy másik bálnavadászhajó.
Hat méteres hajóikon az élet maga volt a pokol. A sósvíz hamar tönkretette a kenyeret, az emberek kiszáradtak, és igyekeztek beosztani a megmaradt falatokat. Ha mindez nem lett volna elég, a nap sugarai izzón égtek. Pollard csónakját egy alkalommal megtámadta egy kardszárnyú delfin (közkeletű, ám mégis helytelen nevén gyilkos bálna). Két héttel később elérték a ma is lakatlan Henderson-szigetet, azonban élelmiszert vagy vizet nem találtak. Egy héttel később kezdtek kifogyni a készleteikből. Hárman végül úgy döntöttek, hogy több esélyük lesz a kicsiny szárazföldön, mint a semmi közepén egy csónakban, így visszamentek a szigetre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.