2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Alig hagyta el életében Angliát a brit gyarmatosítás főideológusa

2022. december 9. 09:01 Múlt-kor

Gyarmati terjeszkedés

Az Utazások megírása előtt Hakluyt két ugyancsak jelentős, ám lényegesen szerényebb terjedelmű művel is gazdagította az angol felfedezések historiográfiáját. Az első, az 1582-ben publikált Amerika felfedezését érintő sokféle utazások (Divers Voyages Touching the Discoverie of America) olyan útleírások gyűjteménye volt, amelyek az Újvilág angol gyarmatosításának legitim igényét támasztották alá.

A második az 1584-ben megjelent Részletes diskurzus a számos szükségletről és sokféle javakról, amelyek Anglia számára teremhetnek a nemrégiben megkísérelt nyugati felfedezésekkel (A Particuler Discourse Concerninge the Greate Necessitie and Manifolde Commodyties That are Like to Growe to this Realme of England by the Westerne Discoveries Lately Attempted) című írás volt, amelyet az utókor népszerű nevén „A nyugati ültetés diskurzusa” néven ismer. Ebben Hakluyt az erőszakos területfoglalás mellett áll ki, szembe menve a spanyol területi igénybejelentésekkel – ezek alapjai ugyanis pápai bullák voltak, amelyeket a protestáns angolok nem tekintettek magukra nézve érvényesnek.

1584 őszén Hakluyt utóbbi múve egy példányát I. Erzsébet királynőnek is átnyújtotta. Sajnálatos módon nem maradt fenn leírás arról, mit szólt hozzá az uralkodónő, azonban mivel az angol–spanyol kapcsolatok rég nem látott mélyponton voltak ekkor, talán nem meglepő, hogy Erzsébet nem követte Hakluyt tanácsát, és nem kezdett azonnali katonai konfrontációba az ibériai nagyhatalommal az amerikai kontinensen.

Hakluyt fő műve, az Utazások azonban maradandó hatásúnak bizonyult az angol, majd brit terjeszkedés szempontjából. Nem csupán számba vette a brit terjeszkedési szándékok és kereskedelmi érdeklődés szinte minden területét – az orosz földektől az Újvilágig, Afrikától a Közel-Keletig, valamint Indiától Kínáig és Japánig –, de a lehető legfrissebb információkkal is szolgált e tájakról, ami megkönnyítette a gyarmatosítás és hódítás megtervezését.

Bármilyen mérce szerint is rendkívül nagyméretű könyvről van szó. Az 1589-es kiadás, amely egyetlen kötetben közölte a mintegy 700 000 szavas írást, három nagy részre volt osztva, míg a bővített 1598–1600-as kiadás pedig már 1,75 millió szóval volt ugyancsak három részre osztva, azonban ezek már három különálló kötetet alkottak.

Az első kiadás az angol felfedezők keletre és nyugatra, valamint „Amerika széles és új világának minden sarkába” tartó utazásait írja le, valamint Francis Drake 1588 és 1580 között véghez vitt világkörüli útját, illetve Thomas Cavendish akkor nemrég végződött, 1586 és 1588 közötti hasonló hajóútját.

A második kiadás már egészen máshogy osztja fel a nagymértékben kibővített anyagot: az első kötet 39 északi utazás, míg a második 64 keleti és délkeleti utazás beszámolóit tartalmazza. A harmadik, legnagyobb terjedelmű kötet pedig csaknem 200 leírást tartalmaz a világ különféle tájaira tett utazásokról, és ezek egyéb vonatkozó dokumentumait is, például naplókat.

Méretük – és ebből kifolyólag borsos áruk – ellenére mind az első, mind a második kiadásnak számos példánya maradt fenn, ami azt jelenti, hogy még ennél is több került egykor kinyomtatásra és eladásra. Hakluyt Utazásainak elterjedtségét bizonyítják a korabeli irodalomban gyakran előforduló, e műre való hivatkozások és utalások is.

Hakluyt legutóbbi életrajzírója, Peter Mancall szerint „példányai állandó kellékké váltak a messzi helyekre tartó hajók fedélzetén”, azaz útikalauzként, illetve kézikönyvként is alkalmazták – ugyancsak mérete dacára.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Az Utazások második kiadásának első kötetének címlapjaSir Humphrey GilbertRichard Hakluyt ábrázolása (b2) bristoli katedrális egyik ólomüveg ablakánSir Humphrey Gilbert Kínába vezető új lehetséges utakról szóló művének világtérképe (16. század)Mercator 1633-as atlaszának Dél-Amerika-térképeSir Walter RaleighA Magellán-szorost (Dél-Amerika déli csücskénél) védő spanyol erődítések ábrázolása a 17. századbólSir Thomas CavendishHugh Willoughby angol felfedező 1554-es, tragédiába torkolló északi sarkvidéki expedíciójának ábrázolása. Az expedíció végnapjait Hakluyt is leírta az Utazásokban.A nagy földrajzi felfedezésekben szerepet vállaló angolok

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!