A mészárossegédből lett szamuráj, Alain Delon
2022. november 8. 16:35 Múlt-kor
„A nők voltak azok, akik szerettek engem, akik elindítottak karrierem útján és akik harcoltak értem” – mondta az 1935. november 8-án született Alain Delon, aki ma ünnepli 87. születésnapját. A szívtipró, francia színészlegenda több mint száz filmet forgatott, és hosszú karrierje során számos műfajban tette le névjegyét.
Alain Delon és Monica Vitti a Napfogyatkozás című filmben (1962)
Korábban
Zűrös gyermekkor
Alain Delon a Párizshoz közel fekvő Sceaux városában született. Nem sokáig élvezhette az otthon melegét, mert szülei, gyógyszertáros anya és mozitulajdonos apja 1940-ben elváltak és gyermeküket nevelőszülők gondjaira bízták. Nincs az a négyéves gyermek, aki az ilyen típusú változásokat ne élné meg traumaként, így nem csoda, hogy a kis Alainból egy igazi, kezelhetetlen kiskamasz lett.
A gyermekkor azonban tartogatott számára még egy csavart: a nevelőszülők ugyanis gyilkosság áldozatává váltak, így az anya 11 éves korában újra szárnyai alá vette fiát, akit kezelhetetlen magatartása miatt sorra bocsátottak el a különféle tanintézményekből. Delon végül 15 esztendős korában fejezte be tanulmányait. A rakoncátlan ifjúnak ezután anyja új férje mellett, mészárossegédként kellett helytállnia. A véres szakmát azonban nem Delonnak találták ki, ezért az ifjú 17 évesen úgy döntött, katonának áll.
1954-ben a francia haditengerészet ejtőernyőseként Indokínában harcolt. A seregben elmondása szerint jól érezte magát, hiszen ott végre egy közösséghez tartozott. A hadsereg azonban idővel nem tartott igényt szolgálataira, ugyanis még 1956-ban, szerződése lejárta előtt megkapta az obsitot. A pletykák szerint az ifjú ejtőernyős a seregben sem bírta a kötöttségeket, egyesek szerint pedig túl kegyetlen volt.
A szívtipró
Párizs tárt karokkal várta a fiatal veteránt, aki előnyös, megnyerő külseje miatt könnyen szerzett barátokat. Delon portásként, futárként és pincérként kereste kenyerét a francia metropoliszban. Felszolgálóként ismerkedett meg egy fiatal színésszel, bizonyos Jean-Claude Brialyval, akivel olyan jó cimboraságba keveredett, hogy együtt leutaztak délre, és belevetették magukat a cannes-i filmfesztivál forgatagába.
Amikor 2019-ben megkérték, hogy elevenítse fel első cannes-i látogatását, Delon Brialy helyett egy hölgyet emlegetett: „Nincs túl sok emlékem a fesztiválról. Egy lánnyal voltam, aki odavolt értem, és engem nem nagyon érdekelt maga a rendezvény. Keresztülgyalogoltam a vörös szőnyegen és megnéztem mindenkit, és ők is engem, mert – megbocsássanak, de – elég jól néztem ki.”
A nagy nézelődés a 21 éves, kölcsönszmokingban sétálgató Delon számára álomszerűen végződött, ugyanis a tehetségekre vadászó hollywoodi producerek egyik ügynöke tengerentúli szerződést ajánlott neki. Delont azonban újdonsült barátja, Yves Allégret filmrendező meggyőzte, hogy előbb hazájában legyen híres, úgyhogy a sármőr Franciaországban maradt.
Allégret 1957-ben egy szerény filmszerepet kínált Delonnak, akinek a következő jótanácsot adta: „Azt szeretném, hogy úgy nézz ki, ahogy kinézel, mozogj úgy, ahogy mozogsz, beszélj úgy, ahogy beszélsz, és hallgass úgy, ahogy egyébként is hallgatsz. Légy önmagad, ne játssz!” Allégret tudta, hogy egy jóképű őstehetséggel van dolga, szimata pedig nem csalt, mert Delon 1957-től sorra kapta a filmszerepeket.
Sármjának nem tudott ellenállni Európa (Kép forrása: Wikipédia/ Stevan Kragujević/ CC BY-SA 3.0 rs)
A feltörekvő színész 1958-ban, a Christine című film forgatásán beleszeretett kolleganőjébe, az osztrák Romy Schneiderbe. A kor álompárjai közé tartoztak, de Delon, aki öt évig tartó viharos kapcsolatuk alatt állítólag többször félrelépett, végül egy levélben szakított szerelmével. Bár mindketten családot alapítottak, nem tudták elfelejteni egymást. Amikor Delont felkérték az 1969-ben forgatott, A medence című film főszerepére, ragaszkodott ahhoz, hogy Romy legyen a partnere. A pszichothriller óriási sikert aratott, Delon szenzációsan alakította az alkotói válságban lévő író gyilkossá formálódó figuráját.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek
- A halál balvanói alagútja
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap