Lebontották a berlini dominófalat
2009. november 10. 15:35 MTI
Korábban
Kétségek Sarkozy 1989-es berlini falbontása körül
Több francia internetes portálon is vita alakult ki arról, hogy Nicolas Sarkozy bonthatta-e húsz évvel ezelőtt a falat Berlinben. A francia elnök a Facebook közösségi portálon azt írta vasárnap: "november 9-én reggel hallgatjuk a Berlinből érkező híreket, amelyekből úgy tűnik, hogy változások történnek Németország megosztott fővárosában. Alain Juppével úgy döntünk, hogy részt veszünk a várható eseményen ... Nyugat-Berlinbe érkezve a Brandenburgi kapuhoz sietünk, ahol már lelkes tömeg gyülekezett a fal megnyitásának hírére".
Elsőnként Alain Auffray, a Libération című napilap újságírója fejezte ki kétségeit Sarkozy története iránt. Szerinte november 9-én sem Párizsban, sem Berlinben senki nem sejthette, hogy a fal aznap megnyílik. Az internetezők mellett több francia történész és megfigyelő is arra emlékeztetett, hogy a nyugat-német televíziók és rádiók csak este 8 után számoltak be arról, hogy Günter Schabowski az NDK állampártja, a NSZEP szóvivője esti sajtótájékoztatóján bejelentette a határok azonnali megnyitását.
A francia elnök beszámolója mellé egy színes fotót is csatolt, amin az akkori jobboldali RPR párt 34 éves helyettes főtitkáraként kezében vésővel látható, állítólag a fal keleti oldalán, 1989. november 9-én este. A képen a fal tele van színes graffitikkel, márpedig Kelet-Berlinben tilos volt a falra bármit is festeni. Mindezek ellenére a francia elnöki hivatal megerősítette Sarkozy verzióját. Franck Louvrier, az államfő kommunikációs tanácsadója szerint "az RPR-hez 9-én olyan hírek érkeztek, hogy Berlinben kell lenni, mert valami készül". A tanácsadó szerint alig lehetett repülőjegyet találni, de a pártvezető Alain Juppének Sarkozyvel sikerült végül 9-én napközben elutaznia.
Az ominózus kép
Juppé egykori kabinetfőnöke, az utat állítólag szervező Philippe Martel is azt állította, hogy Sarkozyék 9-én napközben érkeztek Berlinbe, miután "egy barát", aki "a berlini szenátusban" dolgozott, telefonált, hogy "valami készülődik" és "a fal le fog omlani". Szerinte a pártvezetők különgépen este 11 körül érkeztek Berlinbe, és másnap repültek vissza Párizsba. Alain Juppé blogján szombaton még azt írta, hogy 9-én érkezett Sarkozyvel Berlinbe. A vita kirobbanása után hétfőn viszont módosította az RPR-küldöttség útjának dátumát: "9-én este vagy néhány nappal később, már nem emlékszem pontosan".
Néhány héttel ezelőtt a TV5 televíziónak adott interjúban Juppé még úgy emlékezett, hogy 10-én vagy 11-én érkezett "néhány barátjával" Berlinbe. Az 1993-ban megjelent visszaemlékezésében pedig november 16-át említett. Az AFP hírügynökség archívuma szerint Juppé november 17-én, rövid berlini útjáról hazatérve "történelmi eseménynek" minősítette a berlini fal leomlását.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.
- Szappanfőző fiából lett királyi csillagász Edmond Halley 2024.11.08.
- Egy vaskalapos színházigazgatóról mintázta Drakula karakterét Bram Stoker 2024.11.08.