Centenáriumi ünnepségsorozat idézi Radnóti örökségét
2009. február 22. 13:27 MTI
Radnóti Miklós születésének 100. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékévhez országszerte számos intézmény csatlakozott.
Korábban
A költő személyiségét és életművét kívánja megidézni a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) április 21-én nyíló, Az égre írj, ha minden összetört című kiállítása. A tárlatot úgy igyekeztek kialakítani, hogy az érettségizők, a tudományos kutatók és az egyszerű érdeklődők figyelmét egyaránt felkeltse.
Varga Katalin, a kiállítás kurátora kiemelte: arra törekedtek, hogy a szöveges információk ne nyomják el a látványt, és a kihelyezett érintőképernyők, a hallgatható szekciók segítenek majd értelmezni a látottakat.
A december 31-ig megtekinthető kiállításhoz változatos múzeumpedagógiai programok kapcsolódnak, így a PIM rendhagyó tárlatvezetéseket tart az érettségizőknek; a fiatalabbak jelentkezhetnek a Radnóti életére épülő drámajátékokra, a kiállításhoz a felnőtteknek és a gyerekeknek szóló feladatlap is készül. A költő születésnapját, május 5-ét "virrasztással" ünnepli a múzeum: a verses irodalmi est keretében beszélgetésekkel, tárlatvezetésekkel, felolvasásokkal és képírással várják a látogatókat. Május 27-én Az én Radnótim címmel színművészek olvassák fel a költő verseit a látogatók és a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak aktív közreműködésével.
A PIM hagyományos nyári fesztiválja ezúttal Radnóti és Federico García Lorca műveire épül: az esten spanyol színészekkel és táncosokkal is találkozhat a közönség. A költő szegedi és fővárosi életének helyszíneit járják be a Radnóti Körút sétái, de a PIM számos kerekasztal-beszélgetéssel is várja a Radnóti életműve iránt érdeklődőket. E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója szerint igazi irodalmi csemegének ígérkezik majd egy Radnóti közreműködésével készült monodráma előadása a múzeumban. A Schöpflin Gyulával, Hont Ferenccel és Görög Ilonával közösen alkotott művet, melyhez Radnóti az Előhang egy monodrámához című költeményét írta, maga a költő sem hallhatta soha egyben.
Az ünnepségsorozathoz számos programmal kapcsolódik Szeged városa, de a Magyar Tudományos Akadémia is külön tárlattal és egy Radnótinak szentelt honlappal készül. A budapesti Radnóti Színház az emlékévhez egy tízrészes előadás-sorozattal csatlakozik, amely a költő születésnapján gálaműsorral zárul. A Radnóti Miklós Gyakorlóiskola centenáriumi rendezvényeiről szólva Tomcsányi Péter, az intézmény igazgatója kiemelte, hogy azokba az egykori radnótis írókat, előadóművészeket, tudósokat is bevonják, így május 7-én tanárok, diákok és művészek együtt olvassák fel a költő összes művét. A Radnóti nevét éppen ötven éve viselő iskola számos más rendezvényt is tart az emlékév kapcsán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin tegnap
- First Ladyk politikai szerepben tegnap
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást tegnap
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint tegnap
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz tegnap
- A rabszolgaság megszüntetése miatt lázadtak fel az amerikaiak ellen Haitin tegnap
- Miután visszanyerte függetlenségét, rögtön háborúba sodródott Lengyelország 2024.11.11.
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa 2024.11.11.