2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mária Antoinette kivégzése

2003. október 16. 11:38

Korábban

210 éves a guillotine
1792. március 25-én fogadta el a francia Nemzetgyűlés a halálos ítéletek végrehajtási eszközeként a nyaktilót, a guillotine-t.
"Louis Capet" 210 éve lett nyaktiló áldozata
Saint Just 1792. november 13-ai beszédében így érvelt: "A magam részéről nem látok középutat: ennek az embernek uralkodni vagy meghalni kell."
A Bastille históriája
A forradalom kitörése napján mindössze hét rabot őriztek a Bastille-ban
Királyi orgia, avagy a monarchia lejáratása
A francia forradalom eddig eltitkolt okai
La Fayette amerikai díszpolgár lett
Az amerikai kongresszus amerikai díszpolgárrá avatta La Fayette márkit, az amerikai függetlenségi háború és a francia forradalom hősét

1793. október 16.

a kivégzés

Mirabeau 1791 tavaszán meghalt, a királyné ekkor egy emigráns royalista csoporttal talált kapcsolatot, akik megszervezték az uralkodó pár szökését. 1791. június 25-én azonban Varennes-nél a forradalmárok elfogták őket és visszavitték Párizsba.

Ekkor a Nemzetgyűlés monarchista frakciójának vezetőjével, Antoine Barnave-val próbálkozott, aki meggyőzte Lajost, hogy fogadja el az új alkotmányt, amely a felségjogok egy részét a Nemzetgyűlésre ruházta. Mária Antoinette azonban lebeszélte erről férjét, s titkos úton arra ösztönözte bátyját, II. Lipót német-római császárt, hogy indítson háborút a forradalmi Franciaország ellen. Lipót kitért húga kérése elől, 1792 áprilisában azonban a franciák üzentek hadat Ausztriának. A királyné folytatta cselszövéseit, titkos levelezésében a francia haditervet is kiadta az ellenségnek, amivel még jobban magára haragította a franciákat. L'Autrichienne-nak, osztrák nőnek nevezték, 1792. augusztus 10-én Lajost is, őt is a Temple börtönébe zárták, szeptember 21-én pedig kikiáltották a köztársaságot.

A Konvent 1973. január 14-én név szerinti szavazással bűnösnek találta "Louis Capet polgárt" a köz szabadsága elleni összeesküvésben és a nemzet biztonsága elleni merényletben, és XVI. Lajost 1793. január 21-én kivégezték. Mária Antoinette-et augusztusban a Conciergerie fogházba vitték, ahol igen kegyetlenül bántak vele. Október 14-én a jakobinusok követelésére bíróság elé állították, s nemzetellenes összeesküvés vádjával halálra ítélték. Két nappal később, a párizsiak ujjongása közepette fejét vették a Place de la Revolutionon, a mai Concorde-téren.

Holttestét a St. Madeleine temető meszesgödrébe dobták. 1815-ben, a Bourbon-restauráció idején maradványait a francia királyok saint-denis-i sírboltjába vitték, és díszes síremléket emeltek fölé. Két fiuk közül Lajos József 1789-ben meghalt, öccse, Károly Lajos, akit XVII. Lajos néven az emigráció királlyá kiáltott ki, a brutális bánásmód következtében tízévesen a börtönben hunyt el, 1795-ben.

(Múlt-kor/MTI-Sajtóadatbank)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!